Rekolekcje Margaretek w Imbramowicach

W dniach 27-29 lipca 2023 r. miały miejsce piąte Rekolekcje Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej, które odbyły się tradycyjnie w Domu Rekolekcyjnym Klasztoru Sióstr Norbertanek Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. W tym roku hasło przewodnie rekolekcji brzmiało: „Eucharystia buduje Kościół”.

Opiekun Apostolatu Margaretka ks. Krzysztofa Toboła wygłaszał, jak zwykle, głębokie konferencje oraz przewodniczył modlitwom grupy ponad 30 uczestników spotkania rekolekcyjnego, którym na sercu leży los Kościoła i dlatego modlą się za kapłanów, zakładając tzw. margaretki. Tegoroczni uczestnicy przybyli z parafii: Daleszyce, św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach, Koniusza, Miechów, Proszowice, Sieciechowice, Słomniki, Smardzowice, Strawczyn oraz Wiśniówka. Dobrze zaplanowany czas rekolekcji sprzyjał osobistej modlitwie, której centrum stanowiła Msza św. i całonocna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Drugiego dnia rekolekcji, tj. w piątek 28 lipca, Mszę św. dla zgromadzonych odprawił Pasterz naszej diecezji - Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, który podkreślał w homilii, że odrodzenie Kościoła odbywa się dzięki Eucharystii, że bez niej nie byłoby świętych oraz wielu nawróconych, bo jest to czas, gdy mamy możliwość wpatrywać się w  oblicze Boga, który wzmacnia nas i leczy. Podsumowując, Ksiądz Biskup stwierdził, że wszelki kryzys wiary zaczyna się od opuszczania Eucharystii, a tam gdzie jest Eucharystia i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, Kościół kwitnie i się rozwija.

Jak zwykle uczestnicy rekolekcji mieli też możliwość porozmawiania z Pasterzem naszej diecezji w czasie kolacji, kiedy to zostali zachęceni przez Księdza Biskupa do wszelkich działań, które będą się przyczyniać do budowania wspólnoty Kościoła. Z właściwym sobie humorem Ksiądz Biskup przestrzegł uczestników, aby ich mottem nie stało się powiedzenie: Narzekam, więc jestem.

Kiedy w czasie kończącego rekolekcje spotkania wszyscy dzielili się swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami, to można było wyciągnąć wniosek, że dla każdego był to niezwykły czas, obfitujący w duchowe łaski, czas całkowicie przeznaczony na bycie z Panem Bogiem. Rekolekcje to pewnego rodzaju duchowa szczepionka, która pomaga w codziennym życiu, aby wypełniając obowiązki swojego stanu, przynosić owoc obfity.

Anna Wójcik