Relacja z Jamajki

Mamy pierwszą relację z Jamajki, gdzie na stażu misyjnym przebywają ks. Łukasz Chowaniec, nasi diakoni: Artur Podgórski i Hubert Król oraz studentka medycyny Aleksandra Lisowska.

W środę, 6 lipca 2022 r. rozpoczęliśmy staż misyjny na Jamajce, gdzie posługuje kapłan naszej diecezji ks. Marek Bzinkowski oraz Pani Marta Socha. Parafia, w której pracują jest najliczniejszą na całej wyspie. Liczy ona ponad 200 wiernych. Po dość długim i wyczerpującym locie, dotarliśmy na wyspę po godz. 20.00 miejscowego czasu (w Polsce jest wtedy godz. 3.00 w nocy).

Z lotniska z radością odebrał nas ks. Marek, który zawiózł nas do Magotty, gdzie znajduje się placówka misyjna w której posługuje. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, z racji na późną porę, na miejscu oczekiwały nas siostry Sercanki, które powitały nas dobrym słowem oraz tradycyjnym ciastem.

Kolejny dzień to poznawanie okolicy, dostosowanie się do klimatu oraz odwiedziny u jednej z okolicznych mieszkanek, gdzie później mieliśmy wykonać pierwszą poważną pracę remontową. Ksiądz Marek oprowadził nas po całym kompleksie misyjnym, gdzie znajduje się kościół, plebania, dom sióstr, centrum medyczne, sportowe oraz plantacja banów, kawy, batatów, chlebowców. Co ciekawe, sam ks. Marek zajmuje się wyrobem wędlin, produkcją miodów czy wypiekiem pieczywa, które smakują wyśmienicie.

W tym też dniu na obiad zaprosiły nas Siostry Sercanki, które podzieliły się z nami świadectwem swego życia i pracy na ziemi jamajskiej. Było to bardzo ubogacające i radosne spotkanie. Siostry swoją obecnością wnoszą wiele ciepła w funkcjonowanie tej placówki misyjnej.

Piątek do dzień kiedy przystąpiliśmy do pracy u wspomnianej już wyżej mieszkanki parafii. Warunki życiowe i egzystencjalne, tej rodziny są wręcz tragiczne. Dom zbity jedynie z desek i przykryty blachą. Żadnej kuchni, ubikacji, pokoi dla dzieci. Było to dla nas mocne doświadczenie i uświadomienie sobie prawdy, jak tutejszy standard życia, dalece odbiega od warunków w jakich my żyjemy w Polsce.

Praca u tej pani polegała na przybiciu do gołych desek pewnego rodzaju materiału (czegoś w rodzaju tapety), która nie tylko wniosła do tego domu trochę radości dzięki swemu zielonemu kolorowi, ale także spełniała funkcje ochronne przed wodą, która wlewa się do środka podczas ulewnych deszczy. Praca dość ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca, że można komuś pomóc w potrzebie.

Wieczorem odwiedził nas tutejszy Biskup Jan Persaud. Przewodniczył on Mszy św., podczas której dzielił się Słowem Bożym. Następnie podczas kolacji rozmawialiśmy na temat posługi misyjnej, sytuacji Kościoła i społeczeństwa na Jamajce.

Ks. Łukasz Chowaniec
Dkn Artur Podgórski