Relacja z Wybrzeża Kości Słoniowej

Otrzymaliśmy list od ks. Antoniego Sokołowskiego - misjonarza pochodzącego z naszej diecezji, który posługuje na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zachęcamy do lektury!

* * *

Święta to meta wysiłku pastoralnego. Był to czas pracowity, ale także i radosny z powodu pięknego uczestnictwa w Wielkim Tygodniu.

W tym czasie ponad 100 osób uczestniczyło w 5-dniowych Rekolekcjach przed przyjęciem sakramentu chrztu oraz zawarciem sakramentu małżeństwa, 85 osób przyjęło chrzest, 10 bierzmowanie, 10 par zawarło sakrament małżeństwa i 13 osób przyjęło I Komunię. Ślubnicy otrzymali w darze Pismo Święte z czego byli szczęśliwi.

W Wielki Piątek ulicami naszego miasteczka była inscenizowana przez młodzież Droga Krzyżowa. Wzięło w niej udział bardzo dużo ludzi - obraz przemawia bezpośrednio do nich.

Obecnie jesteśmy na etapie powstania dwóch kolejnych wspólnot na wioskach, gdzie do tej pory nie było wspólnoty katolickiej. To owoc częstych wizyt na wioskach. Również rozbudowujemy misje centralną w Djouroutou. Pozostało pomalowanie jeszcze kilku pokoi i umeblowanie. Nasza dzwonnica głosiła juz chwałę Pana Zmartwychwstałego z wysokości 10 m. Chcemy jeszcze położyć na kolumny specjalny tynk i całość będzie zrealizowana. W ciągu 2 miesięcy powstały też przy naszym kościele toalety (6 kabin).

Po Świętach ruszyliśmy z fundamentami pod budynek przyszłego domu katechetycznego (o wymiarach 30x13m.) Beda tam 2 duże sale, sypialnie, kuchnia. Taki budynek jest bardzo potrzebny, bo liczne sesje, rekolekcje, spotkania, które prowadzimy wymagają pomieszczeń noclegowych. Przez te lata ludzie spali u ludzi - w ich domach. Jest to duże wezwanie, ale absolutnie konieczne, aby misja mogła w każdej chwili dać nocleg potrzebującym, przyjeżdżającym katechetów ludziom. W to dzieło nawet z innych wiosek zaangażowaliśmy chrześcijan, bo potrzeba zrobić tysiąc pustaków pełnych i 5 tys., aby wznosić mury.

Tak wiec nasza misja żyje i rozwija się dzięki Opatrzności Bożej, modlitwie ludzi i dużemu zaangażowaniu Księży Biskupów, Księży oraz wiernych diecezji kieleckiej.

Niech Zmartwychwstały Pan umacnia ducha misyjnego w ludzie Bożym naszej diecezji.

Z modlitewna pamięcią

Ks. Antoni Sokołowski