Replikę krzyża z Giewontu można oglądać w Kazimierzy Małej

Krzyż o imponujących rozmiarach stanął na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej w powiecie kazimierskim. To wierna replika krzyża wznoszącego się na Giewoncie, najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr.

Jego budowa rozpoczęła się w marcu tego roku, montowany był etapami. Jak informuje ks. Krzysztof Balcer, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej, to metalowy krzyż o wysokości około 17 metrów i szerokości poprzecznego ramienia około 5 metrów.

- To solidna konstrukcja. Według zapewnień konstruktorów, projektantów i wykonawców ma wytrzymać minimum 100 lat, a nawet więcej - zaznacza duchowny. Proboszcz dodaje, że kazimierski krzyż ma być „krzyżem miłości”.

- Nieoficjalnie zostało przyjęte, że krzyż na Giewoncie to jest „krzyż wiary”. Drugi krzyż - wierna kopia w Pustkowiu nad morzem, został nazwany „krzyżem nadziei”. Z trzech cnót boskich została nam zatem miłość - zaznacza.

Krzyż na Giewoncie zamontowany został przez parafian z Zakopanego 19 sierpnia 1901 r. na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Z kolei krzyż w Kazimierzy Małej ustawiono na 101. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Ksiądz podkreślił, że parafianie zrobili to nie dla rozgłosu, a z serca.

W związku z budową krzyża w mediach społecznościowych rozwinęła się akcja #Święty4ever - święty Jan Paweł II ze mną na zawsze. Jej celem jest przypominanie nauczania papieża Polaka, który rolę krzyża w przestrzeni publicznej podkreślał podczas mszy pod Wielką Krokwią w Zakopanem w 1997 r.: „Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie”.

Od 2007 r. replika krzyża z Giewontu, Bałtycki Krzyż Nadziei, stoi w Pustkowie nad Bałtykiem. Kolejna kopia jest na polach lednickich. W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 replika krzyża na Giewoncie została też postawiona w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku.

Autorką tesktu jest Marta Gajda
tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć

Redakcja strony diecezjalnej nie ponosi odpowiedzialności
za treść artykułów skopiowanych w całości z innych stron.