Rocznica obrony krzyży we Włoszczowie

Mija 36 lat od protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. Jak podkreśla IPN: „było to wydarzenie bezprecedensowe w historii regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego”.

Przypomnijmy: w czasie nabożeństwa we włoszczowskim kościele parafialnym 30 listopada 1984 r. zostały poświęcone nowe krzyże przyniesione przez młodzież. Na drugi dzień uczniowie zawiesili je w 17 klasach.  Jednak zostały one szybko zdjęte. Brak krzyży stwierdzili rodzice, którzy 2 grudnia przybyli na zebranie. Po rozmowach z przedstawicielami władz i dyrekcją szkoły zapadła decyzja o strajku okupacyjnym.

Wzięło w nim udział kilkaset młodych osób wspieranych przez rodziców oraz mieszkańców Włoszczowy, którzy zajmowali się dostarczaniem żywności, koców, śpiworów, środków higienicznych. Strajkujący spali w chłodnych korytarzach budynku szkoły. Były tam też odprawiane msze święte. Przygotowując się do pierwszej z nich, młodzież ułożyła ołtarz z tornistrów.

Strajk okupacyjny zakończył się 16 grudnia 1984 roku m.in. na skutek apelu biskupa Mieczysława Jaworskiego. Podczas mszy świętej na zakończenie protestu, biskup porównywał postawę młodzieży z obroną Westerplatte. Po zakończeniu strajku miały miejsce liczne represje względem młodzieży, rodziców oraz zaangażowanych w strajk księży. Wobec 250 uczniów zastosowano przeróżne kary – od usunięcia ze szkoły czy przesunięcia do innych placówek, po obniżenie stopni, nagany i upomnienia. Kilkadziesiąt osób ukarano różnymi grzywnami, niektóre były bardzo wysokie.

Więcej o wydarzeniach z grudnia 1984 r. we Włoszczowie przeczytasz  TUTAJ.

tekst za: IPN Delegatura w Kielcach