Rodzina Szkół im. Świętych i Błogosławionych Diecezji Kieleckiej rozpoczęła swoją działalność

W środę, 25 października 2023 r. o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Uczestniczyły w niej delegacje z 21 szkół, pośród nich 12 Pocztów Sztandarowych, w sumie 261 osób. Oprawę muzyczną przygotowała Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu, a liturgiczną LO im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Po Eucharystii gościliśmy w WSD Kielce. Najpierw był słodki poczęstunek na seminaryjnym refektarzu a potem prezentacja poszczególnych szkół przeplatana występem Chóru LO im. Św. Jadwigi w Kielcach w Auli bpa Czesława Kaczmarka.

Na terenie diecezji kieleckiej  działa 41 szkół, które przyjęły jako swojego Patrona Świętego lub Błogosławionego Kościoła Katolickiego. Naszej Rodzinie patronują: Maryja z Nazaretu, św. Stanisław Kostka (2 szkoły), św. Jadwiga Królowa (3 szkoły), św. Hubert, bł. Wincenty Kadłubek, św. Franciszek z Asyżu, bł. Stefan Kardynał Wyszyński (2 szkoły), św. Florian, św. Eugeniusz de Mazenod oraz św. Jan Paweł II (29 szkół). Większość (39) wyraziła chęć przystąpienia do Diecezjalnej Rodziny Szkół Świętych i Błogosławionych.

Celem Rodziny Szkół jest troska o wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiają Święci i Błogosławieni. Pragniemy propagować nauczanie Świętych i Błogosławionych w sferze duchowej, jak i materialnej poprzez organizowanie: konkursów, pielgrzymek, zjazdów, akcji charytatywnych i innych.

Ważnym zadaniem będzie współpraca i budowanie więzi między placówkami oświatowymi, które należą do Diecezjalnej Rodziny Szkół.

ks. Waldemar Wiśniowski
DUSZPASTERZ SPOŁECZNOŚCI RODZINY SZKÓŁ