Rozpoczął się Adwent

Rozpoczęliśmy Adwent - czyli okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. To wyjątkowy czas i okazja do przemiany naszego życia i pogłębienia swojej relacji z Bogiem.

Do 16 grudnia celem tego okresu jest przygotowanie się wiernych do ostatecznego przyjścia Chrystusa na u końca czasów, natomiast druga jego część kończy się 24 grudnia i stanowi czas oczekiwania na Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

– Adwent mówi nam, że naszym celem jest Niebo. Istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy patrzyli i koncentrowali się na tym co nas spotyka, na wszystkich problemach i trudnościach, które są w życiu codziennym, że będziemy sprowadzali nasze życie do wymiaru doczesności. Kiedy uświadamiamy sobie, że Panem historii jest Jezus Chrystus i że wszyscy Jemu podlegają to wiemy, że nasze życie należy do Zbawiciela – tłumaczy ks. Dariusz Gącik, oficjał Sądu Biskupiego w Kielcach.

W trakcie Adwentu odprawiane są Msze Wotywne o Najświętszej Maryi Pannie, czyli tzw. roraty, które rozpoczyna procesja z lampionami, a które wzięły nazwę z mszalnego introitu „Rorate caeli”. Wierni biorą także udział w rekolekcjach adwentowych i korzystają z sakramentu spowiedzi. Pierwsza Niedziela Adwentu to także pierwszy dzień nowego Roku Liturgicznego.

– Adwent może nam umknąć. Komercja mówi nam, że już niedługo Boże Narodzenie i Mikołaj. Będziemy też mieli wiele rzeczy do zrobienia przed świętami. Warto jednak ten Adwent dobrze przeżyć. Mamy okazję to zrobić w trakcie rekolekcji, modlitwy i przede wszystkim czuwania, do którego jesteśmy zaproszeni – dodaje ks. Dariusz Gącik.

W naszych kościołach powstają wyjątkowe dekoracje - tzw. wieniec adwentowy z czterema świecami, które są zapalne w poszczególne niedziele Adwentu.

tekst za: em.kielce.pl

Foto: Kościół św. Jana w Pińczowie