Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne

Tam, gdzie nie ma ewangelicznej miłości i Jezusa Chrystusa, jest tyle pogardy  do ludzkiego życia, tyle nienawiści i tyle wojen. Czy człowiek nie widzi co jest lekarstwem na jego współczesne bolączki? –  pytał Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Katedralnej.

W homilii Biskup Kielecki przypomniał, że Eucharystia jest wciąż żywym źródłem wiary Kościoła. – Jezus wciąż żyje, a Jego ofiara jest darem dla ludzi wszystkich czasów. Jest w nich obecny. Zauważmy, że od dwóch tysięcy lat jakie mijają od ustanowienia Eucharystii, niezliczone rzesze wiernych na całym świecie usposobione łaską wiary, otrzymaną na Chrzcie Świętym, przyjmują Jezusa Chrystusa w Komunii Świętej pod postaciami chleba i wina. Również dziś, na podobieństwo pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej – jako żywy Kościół, Kościół kielecki trwamy w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwie – tłumaczył biskup Jan Piotrowski i dodał, że prześladowanie wiary i jej wyznawców nie jest czymś nowym.

– Nie dziwimy się, że świat nas nie rozumie. Podobnie krytycznie oceniał pierwszych wyznawców Jezusa Chrystusa, którego wcześniej, haniebnym wyrokiem skazano na śmierć krzyżową i unicestwienie. Bóg w odróżnieniu od człowieka ma jednak swoją wizję świata, którą buduje na fundamencie odkupieńczej miłości Jezusa Chrystusa. Nigdy nie posyłał i nie posyła zbrojnych legionów i bojówek, ideologii i przewrotowców, ale posyła świadków wiary w Jezusa Zmartwychwstałego – zauważył Pasterz diecezji kieleckiej i podkreślił co stanowi istotę bycia chrześcijaninem.

– Uwierzyć miłości Boga – tak chrześcijanin musi wyrazić swoją podstawową opcję swojego życia, bo bycie chrześcijaninem nie wiąże się z jakąś ideą, ale z Osobą – Osobą Jezusa Chrystusa, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym właściwe ukierunkowanie.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Triduum Paschalne, nie odbyl się tradycyjny obrzę obmycia nóg. Na zakończenie Eucharystii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy przechowania, czyli tzw. Ciemnicy.

Jutro Radio eM Kielce przeprowadzi transmisje z liturgii Wielkiego Piątku w kieleckiej katedrze o godzinie 18.00.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć