Rusza projekt „Dar na stulecie”

„Dar na stulecie” - to tytuł ogólnopolskiego projektu, którego inauguracja nastąpiła w sobotę na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie; projekt ma upamiętnić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Uroczyste rozpoczęcie akcji odbyło się w Centrum Konferencyjno-Wystawowym na Wzgórzu Wawelskim. Na miejsce tego wydarzenia wybrano Kraków, ponieważ - jak wyjaśnili organizatorzy - jest to miasto szczególnie bliskie Karolowi Wojtyle.

W ramach projektu organizatorzy zachęcają do dobrych uczynków i przypominania myśli papieża Polaka. Zapraszają do współpracy wszystkie zainteresowane grupy, organizacje. Zgłoszone inicjatywy - wolontariat, modlitwa, wydarzenia społeczne, artystyczne, sportowe itp. - zostaną zarejestrowane na specjalnej stronie internetowej darna100.pl, gdzie każdy będzie mógł się z nimi zapoznać. Strona internetowa będzie czynna także po 18 maja 2020 r., czyli po dniu okrągłej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Projekty powstałe w związku z akcją „Dar na stulecie” zostaną dodatkowo opisane w księdze pamiątkowej, którą organizatorzy złożą 18 maja 2020 r. jako wotum w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach. - „Chcemy, by ta ważna rocznica nie ograniczała się do nieuchronnych, oficjalnych imprez i obchodów, ale 'dotarła pod strzechy', do serc i umysłów wielu Polaków” - wyjaśnił pomysłodawca projektu o. Maciej Zięba.

Jak wspominał, w 1999 r. wraz z abp. Tadeuszem Gocłowskim rozmawiał z papieżem o upamiętnieniu pontyfikatu poprzez powołanie fundacji wspierającej uczniów. - „Z tej rozmowy dobrze zapamiętałem papieskie słowa, aby nie stawiać pomników kamiennych, ale próbować tworzyć pomniki serca. Chcemy więc poprzez akcję 'Dar na stulecie' zbudować duchowy pomnik dla Jana Pawła II” - powiedział inicjator akcji.

Projekt „Dar na stulecie” organizują: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, stowarzyszenie Środowisko Ks. Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio.