Rycerze Niepokalanej pielgrzymowali na Kalwarię Świętokrzyską

Kościół w Morawicy przyjął dziś pielgrzymujących w 24 Pielgrzymce Pokutnej Rycerzy Niepokalanej. Uczestniczyli oni we Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego oraz w Drodze Krzyżowej na Świętokrzyskiej Kalwarii.

Swoją homilię Pasterz Diecezji zaczął od wspomnienia o wspólnocie i jej założycielu - Rycerstwo Niepokalanej to jakże wielki, dojrzały owoc maryjnej duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego - kapłana, franciszkanina konwentualnego i męczennika z Oświęcimia, którego 80 rocznicę śmierci obchodzić będziemy 14 sierpnia tego roku. Nasza pątnicza obecność na 24. Pielgrzymce Pokutnej na Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy ma niezwykle bogaty klimat duchowy, pomnożony przez ducha wielkopostnych wyzwań, jakimi są post, modlitwa i jałmużna.

Biskup mówił też, że każdy powinien szukać w życiu prawdy o sobie samym - Niech ona będzie zawsze naszą życiową busolą, ma ona moc wyzwoleńczą. Jak mówił Jezus w Ewangelii św. Jana „Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Taką prawdą żył i wiernie jej służył św. Maksymilian Maria Kolbe. Nawet w swoim piekle na ziemi, jakim był niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, pozostał wierny przykazaniu miłości Boga i Bliźniego.

Hierarcha nawiązał również do słów o. Zdzisława Kijasa „Święci nigdy nie domagają się medalu przed dobiegnięciem do mety”. - A świat? Nie uczy nikogo, tylko instruuje - idź i napisz kartkę, że jesteś przeciw życiu. Czy te dzieci cokolwiek rozumiały? Dziś częściej słuchamy instruktorów, niż nauczycieli

Po homilii o. dr Stanisław Piętka OFMConv – prezes krajowy Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył obrzędowi przyjęcia nowej członkini stowarzyszenia. Po złożeniu przyrzeczenia otrzymała Cudowny Medalik.

Po Eucharystii odbyła się droga krzyżowa na wzgórzu Kalwarii Świętokrzyskiej, nieopodal kościoła. Rozważania napisano na podstawie zapisków więziennych kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Ta pielgrzymka dodaje mi siły do wytrwania w dobrym, zarówno ja, jak i moja rodzina czerpiemy z niej duchowe owoce - powiedział radiu eM Kielce pan Tadeusz z Kielc, który uczestniczył w niej już po raz siódmy.

Rycerstwo Niepokalanej powstało w 1917 roku i obecnie jest organizacją międzynarodową. Jest wydawcą miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć