Siostry Albertynki już od 50 lat posługują kieleckim księżom emerytom

Siostry Albertynki posługują księżom emerytom w Kielcach już od 50 lat. Uroczystej Eucharystii z okazji tego jubileuszu przewodniczył w sobotę, 3 września 2022 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Na początku Mszy św. historię Domu i posługi sióstr przytoczył ks. Jacek Karliński, dyrektor Domu Księży Emerytów. - Z wielkim wewnętrznym spokojem i albertyńską duchową radością, od dnia 28  sierpnia 1972 r. Siotry Albertynki z prowincji krakowskiej pełnią posługę wobec księży chorych i potrzebujących w Domu Księży Emerytów w Kielcach. W tym czasie w Domu przebywało i pracowało 308 sióstr – podsumował.

Homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski. Podkreślił w niej ważną funkcję Domu Księży Emerytów w życiu diecezji. - Historia Domu, którym zarządza Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Kapłanom Diecezji Kieleckiej to przede wszystkim historia obecności setek kapłanów w różnym wieku i kondycji fizycznej i duchowej. Skoro jest to dom, to potrzeba w nim serca i miłości, współczucia i zrozumienia, cierpliwości i dobrego słowa, a niekiedy  napomnień i wymagań – zaznaczył biskup.

W imieniu pensjonariuszy, podziękowania siostrom złożył ks. profesor Jan Śledzianowski, Wspominał czasy, kiedy Albertynki mieszkały przy kieleckim seminarium. - Dzięki porozumieniu z biskupem Łosińskim, brat Albert wysłał siostry do Kielc w 1916 roku. Dom zakonny był przy obecnym budynku Narodowego Funduszu Zdrowia, został rozebrany, kiedy budowano ulicę. Pamiętam siostry, jako alumn seminarium, mógłbym nawet powiedzieć, którzy księża profesorowie byli ich spowiednikami – zaznaczył.

Obecnie w Domu Księży Emerytów pracuje siedem sióstr. Od czterech lat ich przełożoną jest s. Rosaria Teresa Adamczyk, która pełni również posługę pielęgniarki. - Jest to posługa całodobowa, czasem trzeba nawet w nocy wstać. Pracujemy jako pielęgniarki, opiekunki, pomagamy schorowanym księżom – mówi.

Czego można życzyć siostrom z okazji jubileuszu? - Dużo siły, zdrowia, mocy Bożej, opieki świętego brata Alberta i tej wielkiej miłości, jaka potrzebna jest całemu światu – wymienia siostra Rosaria.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć