Słowo Dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej

Po raz kolejny przesyłam kilka nowych informacji na temat tego, co dzieje się w naszej diecezji w sprawie pomocy dla ofiar wojny.

Można stwierdzić, że od dwóch tygodni uchodźców raczej nieznacznie ubywa na terenie naszej diecezji. Szacunkowo przyjmuje się, że w Województwie Świętokrzyskim przebywa obecnie ok. 25-27 tys. uchodźców, z tego 4 tys. mieszka w pensjonatach i domach wczasowych wynajętych przez Wojewodę. Pod koniec miesiąca będzie ta liczba bardziej precyzyjna, kiedy zakończy się nadawanie numerów PESEL. Przenosząc te dane na teren diecezji, możemy szacować, że w diecezji kieleckiej przebywa ok. 20 tys. uchodźców. Z powyższych danych widać, że zdecydowana większość tych osób przebywa w mieszkaniach prywatnych.

Coraz więcej osób podejmuje pracę na terenie naszych gmin i będą mogli opłacać swoje utrzymanie. Jednak osoby niepełnosprawne i mało zaradne będą oczekiwały pomocy.

Obecnie w obiektach diecezjalnych i Caritas przebywa ok. 170 osób z pełnym utrzymaniem. Od początku konfliktu wysłano z diecezji w udziałem naszych parafii ok. 18-20 transportów małych z zawartością ok. 25-30 ton darów. Małe transporty trafiają głównie do mniejszych miejscowości i były one przygotowane w znacznym stopniu według przesłanych zapotrzebowań.

W ostatnich dniach Caritas uruchomiła w wynajętym lokalu na ul. Wiśniowej 6 punkt wsparcia rzeczowego i poradnictwa. Osoby zamieszkujące w Kielcach i okolicy mogą zgłaszać się codziennie popomoc. Równocześnie zaczynamy zbierać zgłoszenia na uczestnictwo w kursach języka polskiego i uczestnictwo w kursach zawodowych dla poszukujących pracy. Kursy i poradnictwo oferujemy bezpłatnie i sugerujemy zachęcanie spotkanych Ukraińców, aby z tego korzystali. Jak wiadomo dojazdy mają jeszcze bezpłatne. Zgłoszenia należy kierować do Caritas diecezjalnej. W przypadku zebrania grupy powyżej 20 osób i dostępności sali - kurs może być poza Kielcami.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocy przypominam, że prawosławni i grekokatolicy świętują Wielkanoc 24 kwietnia. W miejscu ich przebywania warto pomyśleć o jakichś szczególnych obchodach tego Święta. Jest to rola ich duszpasterzy, ale tych na naszym terenie jest niestety mało.

Na koniec przypominam, że ofiary na pomoc dla pokrzywdzonych wojną na Ukrainie wpłaciło 267 parafii i wspólnot w kwocie 1 438 000 zł. Dziękuję za dotychczasową życzliwość i organizowanie różnych form pomocyna ternie parafii.

Ks. dr Stanisław Słowik
DYREKTOR CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ