Spektakl o św. Teresie z Avila

W niedzielę, 22 października 2023 r. w parafii św. Józefa Robotnika - na zaproszenie ks. proboszcza Karola Zegana - wierni mogli obejrzeć spektakl słowno-muzyczny pt. „Zamek wewnętrzny. Mieszkania pierwsze” w wykonaniu zespołu muzyki sakralnej „Lumen” z Poznania. Pomysłodawcą, a zarazem autorem muzyki jest Zbigniew Małkowicz, który podjął się adaptacji tekstów św. Teresy.

Jak tłumaczy: „Pobożność według Świętej Teresy nie  powinna  być synonimem smutku, dlatego sama  dawała przykład swoim siostrom śmiejąc się, improwizując piosenki, układając wiersze i tańcząc –na  chwałę Boga, dlatego nazywana  jest  również świętą w kastanietach. To wszystko jak najbardziej uprawnia do tego, aby w spektaklu głębokie  treści mistyczne były przekazywane  nie tylko poprzez słowo mówione, lecz  także często poprzez śpiew złączony z elementami  tańca i ruchu scenicznego”.

Spektakl o św. Teresie odbył się w Parafii św. Józefa w Kielcach, co ma swoje uzasadnienie, gdyż św. Teresa miała szczególne nabożeństwo do Opiekuna Świętej Rodziny, co podkreślała w „Księdze mojego życia”. Wierzyła, że jej uzdrowienie dokonało się za Jego przyczyną. Toteż miała wielką cześć, i w sposób bardzo uroczysty świętowała dni wspomnienia Św. Józefa i zawierzając Jego opiece zreformowany klasztor, zawierzała mu kolejne fundacje. Pragnęła pociągnąć wszystkich do pobożnej czci tego chwalebnego świętego. Św. Jan Paweł II w Alba de Tormes, w 400-lecie narodzin dla nieba św. Teresy Wielkiej powiedział „Nie możecie  sobie  wyobrazić z jakim podziwem i czułością podchodzę do życia  i dzieła św. Teresy od Jezusa. To Ona  wraz ze św. Janem od Krzyża była  dla mnie mistrzynią, natchnieniem i przewodniczką po drogach życia duchowego. Toteż wśród zgromadzonych w niedzielny wieczór byli również członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.

W spektaklu w postać św. Teresy od Jezusa wcieliła się Marzena Małkowicz - aktorka musicalowa i solistka Zespołu LUMEN przy oprawie muzycznej pomysłodawcy Zbigniewa oraz Michała Małkowiczów (instrumenty klawiszowe i perkusyjne).

Po zakończeniu spektaklu swoją wdzięczność wyrazili członkowie Ruchu Czystych Serc, którzy czcząc również św. Józefa, patrona czystości, mogli poznać Świętą Karmelu. Zespół „Lumen” od lat współpracuje z ogólnopolską wspólnotą RCS w ramach wakacyjnych rekolekcji, czy wspólnych projektów muzycznych promujących cnotę czystości serca.

Ks. proboszcz Karol Zegan dziękując artystom za duchową ucztę i wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia i wspólny udział, podkreślił wartość dzieł św. Teresy. Zaznaczył, że pewne formy artystyczne pomagają nam dotknąć dzieł mistyków karmelu i nimi się zachwycić, próbując zrozumieć, co jest istotą i głębią chrześcijańskiego życia. Spektakl zakończył wspólny śpiew i błogosławieństwo udzielone przez Księdza Proboszcza.

xdpw