Spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży i Służby Liturgicznej

W dniu 28 września 2023 r. o godz. 19.00 odbyło się spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży oraz Służby Liturgicznej. Spotkaniu przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Spotkanie było okazją do podsumowania Światowych Dni Młodzieży oraz omówienia owoców tego spotkania. Jedną z ważnych refleksji, które w dość jasny sposób wybrzmiały, jest pragnienie, aby na nowo wrócić do przesłania Ojca Świętego Franciszka, które było wygłoszone podczas spotkań w Lizbonie. Taką okazją powinny stać się spotkania wspólnotowe w parafiach i duszpasterstwach, a także podczas katechez. Taka konieczność wynika z dość słabego przekazu medialnego oraz często pomijania w katechezach parafialnych czy informacjach tematu Światowych Dni Młodzieży.

W ramach duszpasterstwa diecezjalnego młodzieży będziemy też planowali przygotować młodych, którzy brali udział w wydarzeniu do świadectw. To oni będą mogli głosić we wspólnotach parafialnych to czego doświadczyli w Lizbonie. Ich zaangażowanie w ramach Centrum ŚDM w Kielcach będzie okazją do utworzenia grupy liderów, którzy wcześniej dzięki Kursowi Alfa będą gotowi do prowadzenia warsztatów dla nowych młodych osób.

Razem z księżmi planujemy też przygotować cykl katechez na temat Eucharystii. Po różnych opiniach, które obiegły świat o niegodnym rozdawaniu Komunii Świętej podczas liturgii w Lizbonie, doszliśmy do wniosku, że ten temat jest palący i jako duszpasterze mamy zatroszczyć się o to, aby kształtować wrażliwość młodych do tego Sakramentu.

Spotkanie duszpasterzy stało się też okazją do przedstawienia hasła na rok 2023-2024. Temat XXXVIII Światowego Dnia Młodzieży w 2023 roku brzmi: „Radując się w nadziei” (por. Rz 12, 12), zaś temat XXXIX Światowego Dnia Młodzieży w 2024 roku: „Ci, którzy pokładają nadzieję w Panu, pobiegną i nie będą zmęczeni” (por. Iz 40, 31). Te hasła winny stać się programem do prowadzenia spotkań formacyjnych. Oprócz tych haseł pomocą będzie również Orędzie Papieża Franciszka do młodych, które niebawem zostanie wygłoszone.

Został również przedstawiony kalendarz spotkań skierowany do młodych. Ks. Mateusz Szostak zaprosił na Diecezjalny Dzień Ministranta. Oprócz tego spotkania, które odbyło się 30 października planowane się następujące:

1. Noc Świętych 31 października 2023r. – Główne spotkanie odbędzie się w Parafii Duch Świętego w Kielcach. Temu spotkaniu będzie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

2. Dni Młodzieży w ramach Uroczystości Chrystusa Króla (odbędzie się w sobotę w Wigilię Uroczystości) 25 listopada 2023 r.

3. Uwielbienie w Centrum Miasta – 25 maja 2024 r.

4. Spotkanie Młodych w Wiślicy – 15 czerwca 2024r.

Spotkanie podsumował bp Jan Piotrowski, który zachęcił księży do tego, aby przez współpracę między sobą przyczyniali się do pomożenia dobrych dzieł. Ksiądz Biskup podziękował za dotychczasową współpracę w ramach Duszpasterstwa Młodzieży oraz Służby Liturgicznej. Licząc na jak najlepsze owoce tej współpracy w przyszłości.

Ks. Marcin Boryń
DIECEZJALNY DUSZPASTERZ MŁODZIEŻY