Spotkanie Integracyjne Osób Niepełnosprawnych w Masłowie

Niepełnosprawni, ich opiekunowie, pracownicy ośrodków, duszpasterze i wolontariusze spotkali się na lotnisku w Masłowie podczas szesnastego spotkania integracyjnego. Jego pomysłodawcą jest Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Wydarzenie organizowane jest z okazji kolejnej rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie. Rozpoczęło się ono złożeniem kwiatów pod pomnikiem Papieża Polaka. Następnie uczestnicy wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

– Cieszę się, że są ludzie chętni do uczestnictwa i organizacji tego wydarzenia. To świadczy o naszej wrażliwości. Nie zapominamy, że był tutaj papież. Człowiek się raduje, kiedy widzi tylu niepełnosprawnych, doświadczających sercem tego spotkania. Czują się docenieni. Musimy pamiętać o uwrażliwianiu samych siebie na ich potrzeby i doświadczenia – mówi w rozmowie z Radiem eM bp Florczyk.

W spotkaniu – już po raz szesnasty – wzięli udział podopieczni i opiekunowie z wielu ośrodków w naszym regionie. Wśród nich reprezentanci Ośrodka Rehebalitacyjno Edukacyjno- Wychowawczego „Diament” w Kielcach.

– Takie spotkania są bardzo potrzebne i ważne. Ludzie się integrują ze sobą. Niepełnosprawni są w naszym społeczeństwie wyalienowani. W innych krajach wygląda to inaczej, dlatego tym bardziej cenne jest to wydarzenie – tłumaczy Katarzyna Dziekańska, nauczyciel z OREW „Diament”.

Jak z kolei podkreśla Tomasz Szymański, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie, masłowskie spotkanie to dla placówki obowiązkowy punkt każdego roku. – To wielka atrakcja dla naszych podopiecznych. Nie pamiętają oni wizyty Ojca Świętego, ale cieszę się, że mogą poczuć tamte emocje i poznać przesłanie św. Jana Pawła II – dodaje.

Po Eucharystii odbył się wspólny festyn połączony z występami artystycznymi. Uczestnikom towarzyszyła pieśń autorstwa "Od miłości do świętości", do której słowa napisała poetka Anna Zielińska-Brudek, a muzykę skomponował Marcin Janaszek.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć