Spotkanie Rady Ghańskiej Młodzieży Katolickiej

Na nasz adres mailowy otrzymaliśmy wiadomość z dalekiej Ghany, gdzie urząd Nuncjusza Apostolskiego pełni nasz Rodak Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński. Zachęcamy do lektury.

Uczestniczyłem dzisiaj w ceremonii otwarcia 45 Ghańskiej Narodowej Rady Młodzieży Katolickiej, która odbyła się w Centrum Formacji Młodzieżowej w Akrze. W tym wydarzeniu, brali udział przedstawiciele organizacji i u ruchów młodzieży katolickiej ze wszystkich dwudziestu diecezji Ghany, w wieku od 18 do 29 lat. Konferencję Episkopatu Ghany reprezentował J.E. bp Gabriel EdoeKumordji, SVD, ordynariusz diecezji Keta-Akatsi.

Tematem tegorocznego spotkania było: „Słowo Boże: chrześcijańska formacja dla transformacji w Ghanie”. W moim wystąpieniu podkreśliłem, że w centrum każdej formacji chrześcijańskiej znajduje się sam Chrystus, Odwieczne Słowo Ojca, Jednorodzony Syn Boży, który stał się człowiekiem zrodzonym z Maryi. Refleksja nad głębszym znaczeniem formacji chrześcijańskiej mówi nam, że jest to nasza nieustająca wędrówka ku przemienieniu przez Ducha Świętego na podobieństwo Chrystusa, poprzez życie i głoszenie Jego Słowa. Jest to trwający całe życie proces wzrastania w naszej relacji i przyjaźni z Chrystusem, w relacji z samym sobą, z innymi iz całym stworzeniem. Jest to proces upodabniania się do obrazu Chrystusa dla dobra innych; natchniony przez Ducha Świętego, w świetle Jego Ewangelii i oparty na wspólnocie wiary, czyli Kościele. Formacja chrześcijańska ma wzrastać w świętości, do której jesteśmy wezwani jako chrześcijanie na mocy naszego chrztu i naszego włączenia w Chrystusa.

W innych wystąpieniach dotykano konkretnych obszarów życia religijnego i społecznego, które szczególnie potrzebują przemiany. Ale aby tak się stało, należy dokonać transformacji samych siebie przez chrześcijańską formację.

Podsumowując to spotkanie, mogę powiedzieć, że jest to czymś pięknym i wzruszającym, że ghańska młodzież, na problemy i bolączki tego świata szuka lekarstwa właśnie w Słowie Bożym, którym jest sam Chrystus.

Aby spotkanie nie stało się zbyt monotonne, co jakiś czas były wykonywane pieśni przez chór młodzieżowy. Przy niektórych rytmach, cała zgromadzona młodzież niemalże, że tańczyła, a niektórzy rzeczywiście tańczyli. Widać było u nich niezwykłą radość i entuzjazm.

Po zakończeniu spotkania, gdy już miałem odjeżdżać, niektórzy prosili mnie o wspólne zdjęcie, aby wysłać je do rodzin w Polsce, u których gościli podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w 2016 r. W ten sposób chcieli im pokazać, że także tu w Ghanie mają kontakt z Polską. Do tej pory zachowali w pamięci niektóre zwroty grzecznościowe po polsku, ale przede wszystkim zachowali wspomnienie wielkiej serdeczności, z którą byli przyjęci w Polsce i o której ciągle pamiętają z wdzięcznością. I tym razem, więc nie brakło polskiego wątku w Ghanie.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie