Sprawozdanie z posiedzenia Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej

W piątek, 11 marca 2022 r. w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach odbyło się pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego posiedzenie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

Gościem zaproszonym na posiedzenie rady był ks. prof. Janusz Królikowski, Dziekan Wydziału Teologicznego w Tarnowie, działającego w ramach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. profesor wygłosił konferencję „Kościół jako wspólnota prawdy, życia i miłości przez Eucharystię”. W swoim wystąpieniu zwrócił on uwagę na fakt, że Kościół żyje w dziejach w pewnym napięciu. Czynniki historyczne nie zmieniają wiary Kościoła, ale determinują jej konkretne wyrażanie się. Należy poszukiwać takiego wyrażenia wiary, które zachowa autentyczność prawdy, ale i pozwoli, że będzie ona zrozumiała dla współczesnych ludzi. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z sytuacji duchowej obecnego czasu, która nie zawsze sprzyja przekazywaniu i przyjmowaniu wiary Kościoła.

Warunkiem zachowania równowagi jest właściwe rozumienie Kościoła, wyrażające się najbardziej autentycznie w Eucharystii, tak jak uczył Sobór Watykański II (LG 9). Według takiego rozumienia Kościoła, manifestuje się on w historii jako komunia prawdy, komunia życia i komunia miłości. W komunii prawdy chodzi o jej wspólne przyjęcie, wyznawanie i przeżywanie. W komunii życia chodzi o wspólnotowe rozumienie Kościoła, aby podejmowane były wspólne dzieła służące całości. W komunii miłości chodzi o widzenie celu, jaki jest wspólne dążenie do Boga i zjednoczenie się z Nim w miłości oraz codzienne czyny miłości bliźniego jako potwierdzenie wspólnoty eucharystycznej.

Następnie zebrani dyskutowali w grupach nad poszczególnymi aspektami Kościoła. W dyskusji wybrzmiewały różne, bardzo konkretne problemy, z jakimi mamy do czynienia w życiu naszych wspólnot parafialnych, w ruchach i stowarzyszeniach.

Po przedstawieniu wyników pracy w grupach, Ksiądz Biskup podsumował spotkanie, podziękował wszystkim obecnym za udział i po wspólnej modlitwie udzielił pasterskiego błogosławieństwa.