Sprawozdanie z wizyty biskupa Jana Piotrowskiego w Kazachstanie

W dniach 20-27 kwietnia 2022 r. bp Jan Piotrowski, Biskup Kielecki i Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, odbył wizytę duszpasterską w Kazachstanie. Spotkał się z wieloma biskupami, księżmi, siostrami zakonnymi a przede wszystkim z ludźmi, którzy tam mieszkają.

Dnia 20 kwietnia 2022 r. bp Jan Piotrowski przybył do Nur-Sułtan – stolicy Kazachstanu, gdzie na lotnisku oczekiwali na niego abp Tomasz Peta, metropolita Nur-Sutłatan i ks. Wojciech Skorupa, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Kokczetawie – pochodzący z Diecezji Kieleckiej. Pierwszym punktem wizyty Biskupa Jana było śniadanie z biskupami oraz kapłanami posłującymi w Katedrze i  Kurii Diecezjalnej w Nur-Sułtanie. Po krótkim odpoczynku oraz Mszy św. udaliśmy się w drogę do parafii w Kokczetawie. Po 4 godzinach jazdy wśród kazachstańskich stepów szczęśliwie dotarliśmy do celu podróży. Po przyjeździe Biskup Jan został serdecznie przywitany przez Siostry ze Wspólnoty Błogosławieństw oraz mojego współpracownika ks. wikariusza Wadima.

Następnego dnia po obiedzie wyruszyliśmy do Piertopawłowska, oddalonego o 200 km od Kokczetawu miasta wojewódzkiego, w którym posługują Ojcowie Redemptoryści, Siostry Matki Bożej Miłosierdzia oraz trwają na nieustannej modlitwie Siostry z Zakonu Kontemplacyjnego – Redemptorystki. O godzinie 16.00 Biskup Jan odprawił Mszę św. u Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, umocnił nas Słowem Bożym oraz pobłogosławił siostry na dalszy trud ewangelizacji. Na nocleg zatrzymaliśmy się u Ojców Redemptorystów.

Po śniadaniu udaliśmy się do najstarszego w Kazachstanie – liczącego ponad 100 lat kościoła wybudowanego w centrum miasta gdzie posługują Siostry Redemptorystki. Po krótkiej modlitwie oraz pełnym emocji spotkaniu z siostrami klauzurowymi udaliśmy się na wizytę z Biskupem Prawosławnym Władimirem. Biskup przyjął nas bardzo uroczyście, oprowadził po Cerkwi, przybliżył historię tego miejsca, a następnie z ogromną  otwartością i życzliwością ugościł w pałacu biskupim.

Po południu Biskup Jan wraz z abp. Tomaszem Petą spotkał się z kapłanami i siostrami zakonnymi z  północnej części Kazachstanu. Wygłosił konferencję, odpowiadał na liczne pytania zebranego duchowieństwa, dzielił się swoim doświadczeniem posługi na misjach. Po Mszy św. sprawowanej w wigilię Uroczystości św. Wojciecha i imieninowej kolacji wróciliśmy do Kokczetawu.

W sobotę, 23 kwietnia po porannej Mszy św. w kościele, Biskup Jan rozmawiał z siostrami zakonnymi pochodzącymi z Filipin, a na co dzień posługującymi w oddalonej o 200 km od Kokczetawu parafii Atbasar. W tym też dniu odwiedzili nas klerycy z naszego Seminarium Duchownego w Karagandzie. Biskup Jan udzielił im błogosławieństwa i przekazał misyjne różańce prosząc, by modlili się o powołania do kapłaństwa. Późnym popołudniem wraz z księdzem biskupem sprawowaliśmy Mszę św. w oddalonej o 150 km wiosce Nikolskoje.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia przybył do nas nasz metropolita abp Tomasz Peta, który o godzinie 11.00 przewodniczył Mszy św. połączonej z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania 12 kandydatom naszej wspólnoty parafialnej. Bp Jan Piotrowski wygłosił kazanie oraz udzielił Sakramentu Bierzmowania.

Na zakończenie parafianie wyrazili wdzięczność Biskupowi Janowi za udzielenie Sakramentu, za pamięć, modlitwę i pomoc materialną dla parafii w Kokczetawie oraz za kapłanów Diecezji Kieleckiej, którzy tę parafię tworzyli i od wielu lat w niej posługują.

Po obiedzie wraz Arcybiskupem Tomaszem wyruszyliśmy do miejscowości Oziornoje – do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Po nawiedzeniu oddalonego o kilka kilometrów od Sanktuarium krzyża i figury Matki Bożej, będących pamiątką utworzenia się na stepie jeziora oraz cudownego napełnienia rybami, które uratowały zesłańców od niechybnej śmierci głodowej, udaliśmy się do pobliskiego klasztoru Sióstr Klauzurowych Karmelitanek na nocleg.

W  poniedziałek, 25 kwietnia w czasie Mszy św. koncelebrowanej przez księzy biskupów w Karmelu, Arcybiskup Tomasz Peta przyjął pierwsze śluby zakonne jednej z sióstr karmelitanek. Przed wyjazdem z Oziornoje do Stolicy Kazachstanu Biskup Jan odwiedził kustosza Sanktuarium oraz mieszkające przy plebani Siostry Służebniczki.

W Nur-Sułtan – stolicy Kazachstanu w dniach 25-29 kwietnia 2022 r. trwało spotkanie katolickich biskupów i apostolskich administratorów przedstawiających 10 krajów Centralnej Azji. We wtorek, 26 kwietnia Biskup Jan Piotrowski wraz z uczestnikami wspomnianego wydarzenia odbył pielgrzymkę do Karagandy – kolebki chrześcijaństwa na ziemi kazachskiej oraz grobu bł. Ks. Władysława Bukowińskiego – Apostoła Kazachstanu.

W ostatnim dniu pobytu w Kazachstanie – to jest w środę 27 kwietnia – Biskup Jan spotkał się z Nuncjuszem Apostolskim w  Kazachstanie oraz Ministrem Rządu Kazachstanu.

Z wdzięcznością za pamięć i modlitwę, a także pomoc materialną ofiarowaną dla misjonarzy. Niech Bóg wynagrodzi swym Błogosławieństwem wszystkim wspierającym misje w Kazachstanie i na całym świecie.

Ks. Wojciech Skorupa
PROBOSZCZ PARAFII ŚW. ANTONIEGO W KOKCZETAWIE