Studencki Mocny Start kieleckich duszpasterstw już za nami

Zakończył się Studencki Mocny Start kieleckich duszpasterstw pod hasłem „Niewolnicy czy wolni?”. DA Wesoła54, DA Francesco oraz wspólnota Zarażę Cię Bogiem połączyły siły, aby wspólnie z Bogiem rozpocząć okres nauki. Czterodniowy cykl spotkań uwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, odprawiona w kościele św. Wojciecha.

Studencki Mocny Start rozpoczął się w poniedziałek, 16 października, wspólnym wieczorem integracyjnym w studenckim klubie WSPAK, podczas którego uczestnicy mogli się bliżej poznać, a także dowiedzieć więcej o organizujących wydarzenie duszpasterstwach.

We wtorek, 17 października studenci spotkali się w auli Duszpasterstwa Akademickiego Wesoła54, gdzie gościem była Magdalena Delipacy, terapeutka, twórczyni programów radiowych i autorka wielu książek o wychowaniu i relacjach. Mówiła ona o autonomii człowieka, jak jej kształtowanie w wieku dziecięcym wpływa na wybory w dorosłym życiu, o niezależności od rodziców oraz o granicach stawianych w celu chronienia samego siebie.

W środę, 18 października, tym razem w salce „Pod kapciem” przy kościele św. Franciszka z Asyżu odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Gąsiorem, który wygłosił wykład pt. „Czy warto od siebie wymagać?”.

– Jeżeli mamy swoje różne ograniczenia, niedojrzałości, nieraz potrzebna jest druga osoba. Ktoś, kto nas popchnie, wesprze. To jest ważne – nie rozwiniemy się samodzielnie, musimy być w relacji z innymi – mówi profesor.

W ostatni dzień cyklu, czwartek, 19 października, w kościele pw. św. Wojciecha, konferencję wygłosił o. dr hab. Jan Sturmiłowski OCist. – Kiedy stoisz przed wyborem, że postąpisz po swojemu, to zyskasz jakieś profity, ale jak postąpisz według tego co chce Chrystus, to będziesz naprawdę wolny. To jest trudny wybór, to jest trudne pytanie życia. Asceza to właśnie umartwienie, polega na tym, że czynię martwym mój egoizm – tłumaczy ojciec Jan.

Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez członków wspólnoty Zarażę Cię Bogiem - gospodarzy spotkania, a po niej Eucharystia celebrowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

– Bóg, który jest Miłością, nigdy nie umiera, ale umierają ludzie bez Boga. I to jest wielka różnica – umrzeć bez Boga. To Bóg zawsze pokonuje ciemności - i te będące również w nas. Co więcej, uczy nas z miłością, że wszelkie zło należy pokonywać dobrem, co było życiową dewizą patrona dnia dzisiejszego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika naszych czasów – mówi w homilii bp Piotrowski.

Wrażeniami ze spotkań podzielili się studenci. – Przyznam szczerze, że na początku przeżywałam ogromny stres związany z tym wydarzeniem, ponieważ było ono dla mnie ważne i przyczyniłam się do jego organizacji, ale otrzymałam też ogrom wsparcia i myślę, że w ciągu tych kilku dni (i nie tylko, bo był też czas wcześniejszego przygotowania), Pan Bóg dawał mi wiele cennych lekcji. Mam nadzieję, że wyda to owoce w dłuższej perspektywie, nie tylko w moim, ale też życiu wszystkich studentów – mówi Weronika, liderka duszpasterstwa Francesco.

– Pierwszy raz przyszłam na spotkanie w poniedziałek i doszłam do wniosku, że warto dokończyć te rekolekcje, żeby posłuchać różnych osób, które zapraszały poszczególne duszpasterstwa. Spotkania te były mocnym i refleksyjnym przeżyciem, poznałam też bardzo ciekawych ludzi, którzy się od siebie różnią, a łączy ich wiara – dodaje Iza, której to było pierwsze zetknięcie z duszpasterstwem.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

Duszpasterstwa zapraszają na cotygodniowe spotkania:

DA Wesoła54: wtorek, 18.30 - Msza św., 19.15 - spotkanie formacyjne, aula przy Kościele Akademickim (ul. Wesoła 54)

DA Francesco: środa, 19.33 - spotkanie formacyjne, salka „Pod kapciem", przy klasztorze Ojców Kapucynów (ul. Warszawska 33)

Zarażę Cię Bogiem: środa, 19.00 – spotkanie formacyjne; czwartek, 19:00 – adoracja, kościół pw. św. Wojciecha (Plac św. Wojciecha 9)