Św. Józef drugim patronem Parafii w Mójczy-Zagórzu

W Uroczystość św. Józefa, 19 marca 2021 r., w zabytkowym, drewnianym kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mójczy-Zagórzu, odbyły się uroczystości nadania specjalnego odpustu zupełnego, związanego z ustanowieniem drugiego patrona tejże parafii. Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Adama Perza – kanclerza kieleckiej Kurii Diecezjalnej, rozpoczęła się późnym piątkowym popołudniem i zgromadziła wiernych tej wspólnoty parafialnej oraz kapłanów z okolicznych parafii (oczywiście z zachowniem wszystkich przepisów sanitarnych).

Na początku liturgii, dziekan dekanatu masłowskiego – ks. prałat Lucjan Skolik, odczytał wszystkim zebranym, specjalny dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 22 lutego 2021 r., dający specjalny przywilej odpustu zupełnego, który wierni będą mogli ofiarować „jako pomoc dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli zjednoczeni sercem z duchowymi zamiarami związanymi z Rokiem Świętego Józefa, prawdziwie pokutując, przystąpiwszy do spowiedzi i pokrzepiwszy się Komunią świętą, nawiedzą pobożnie w formie pielgrzymki kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i pobożnie wezmą tam udział w świętych obrzędach liturgicznych”. Jak czytamy dalej we wspomnianym dekrecie, 19 marca w Uroczystość św. Józefa „osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wychodzić z domu (…) będą mogli otrzymać odpust, jeśli –wzbudziwszy w sobie obrzydzenie do każdego grzechu i zamiar spełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków – przed jakimś świętym obrazem dołączą duchowo do sprawowanej liturgii i do pielgrzymki, ofiarują miłosiernemu Bogu modlitwy i swoje cierpienia lub trudności własnego życia”. Niniejszy dekret obowiązywać będzie przez siedem lat.

Główny celebrans uroczystości – ks. Adam Perz, w homilii, nawiązał do opublikowanego niedawno Listu Apostolskiego papieża Franciszka „Patriscorde” – „Ojcowskim sercem” z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego. Kaznodzieja mówił, że św. Józef, jako sprawiedliwy, był także człowiekiem prawym, uczciwym. Następnie wyjaśnił na czym polegała owa sprawiedliwość św. Józefa, począwszy od obrazu człowieka sprawiedliwego według Biblii, podkreślając jak bardzo ważna jest cnota sprawiedliwości we wspólnocie rodziny, Kościoła i państwa.

Na koniec, proboszcz parafii ks. Marcin Kałuża, który przewodzi tej wspólnocie od 2013 r., podziękował wszystkim za przybycie na uroczystość a także zachęcił, aby każdy w szczególny sposób „zapatrzył się w postać św. Józefa”. Następnie przed ufundowaną przez jednego z parafian figurą św. Józefa, odczytał zawierzenie całej parafii temu wielkiemu Patronowi.

Ks. Krzysztof Tkaczyk