Światowe Dni Młodzieży dobiegły końca

6 sierpnia 2023 r. zakończyły się Światowe Dni Młodzieży.  Grupy kieleckie powróciły do domu w następnych dniach – 7 i 8 sierpnia. To dobry czas, aby podsumować to, co się w tych dniach wydarzyło w Portugalii, która była gospodarzem „Święta Młodych”.

Młodzież z naszej diecezji w liczbie 55 osób w raz z ks. Marcinem Boryniem, ks. Michałem Bierońskim, ks. Mateuszem Szostakiem oraz czterema braćmi alumnami brała najpierw udział w dniach diecezjalnych. Diecezją, która nas gościła była Coimbra. Doświadczyliśmy tam ogromnej troski ze strony wolontariuszy i rodzin. To był dobry czas na poznanie Portugalii od środka. Spotkania z mieszkańcami tej diecezji nacechowane były wieloma aktywnościami, modlitwą oraz rozmowami,  podczas których  odkrywaliśmy kulturę i zwyczaje mieszkańców. Najpiękniejsze było to, jak mieszkańcy naszej parafii otaczali nas troską i opieką. Byliśmy niesamowicie przyjęci, co dało się odczuć w dniu, w którym mogliśmy spędzić z nimi.

Centralnym punktem tych dni była Msza św. w centrum Coimbry, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wielu młodych z różnych krańców świata przyjechało na spotkanie z papieżem. A to był dopiero przedsmak tego, co mieliśmy zobaczyć w Lizbonie.

Po zakończonych dniach w diecezji udaliśmy się do Lizbony. W drodze nawiedziliśmy Fatimę. Tam uczestniczyliśmy w różańcu, powierzając opiece to wydarzenie, jak również całą naszą Diecezję pamiętają w modlitwie szczególnie za tych, którzy wsparli nas duchowo i finansowo.

W Lizbonie rozpoczęły się centralne obchody Światowych Dni Młodzieży. W stolicy Portugalii czekała na nas druga grupa z Kielc, która przybyła później wraz z trzema duszpasterzami: ks. Bartoszem Wąsatem, ks. Wojciechem Rutczyńskim oraz ks. Marianem Szostakiem – z którymi przybył Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Centralne wydarzenia związane były oczywiście ze spotkaniem z papieżem Franciszkiem podczas powitania, Drogi Krzyżowej czy wreszcie czuwania nocnego i porannej Eucharystii. Te wszystkie spotkania podzielone były na kolejne dni jego obecności w Lizbonie. Oprócz spotkań z papieżem nasza młodzież uczestniczyła w porannych katechezach, które prowadzili nam nasi polscy biskupi. Udało nam się również uczestniczyć na katechezie prowadzonej przez naszego Biskupa Mariana Florczyka. Młodzież też brała udział w koncertach uwielbieniowych oraz w Mszy św. dla Polaków, której przewodniczył abp Marek Jędraszewki, a gdzie Słowo Boże wygłosił krad. nominat Grzegorz Ryś.

Największym wydarzeniem tego czasu było oczywiście nocne czuwanie i Eucharystia na CAMPO DA GRAÇA. Po dość intensywnym czasie w Coimbrze oraz w Lizbonie, gdzie wielu mogło odczuwać zmęczenie, zrodziła się radość, że we wspólnocie oraz wśród setek tysięcy ludzi tworzymy żywy Kościół. Tym żywym Kościołem jesteśmy my, ludzie w drodze, którzy jesteśmy pielgrzymami w drodze do świętości. Ten trud pielgrzyma, który odczuwaliśmy mieszkając w szkole, doświadczając wielu trudności i zmęczenia stał się błogosławiony w perspektywie spotkania z Jezusem i ludźmi. Poprzez tworzenie relacji z tymi, którzy przeżywają swoją wiarę w swoich jakże odmiennych środowiskach. Tym bardziej taka trudność smakuje słodko, bo daje wiele owoców Bożego Ducha, co widać było w Spowiedziach i świadectwach oraz w przyjętej Komunii Świętej.

Ufam, że to spotkanie z papieżem będzie rodzić nie tylko dobrą pamięć o Światowych Dniach Młodzież, ale również otworzy wszystkich młodych na chęć dzielenia się tym doświadczeniem z innymi.

Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim,  którzy pomogli nam w przeżyciu tych dni. Wszystkim, którzy się za nas modlili w rodzinach, parafiach czy choćby na szlaku pielgrzymim. Dziękujemy wszystkim, którzy w Polsce łączyli się z nami duchowo. Dziękujemy również za modlitwę pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju podczas obecności pątników, którzy zmierzają na Jasną Górę. To było dla nas ogromnym wsparciem duchowym.

Do zobaczenia w Seulu, w 2027 roku!

Ks. Marcin Boryń
DIECEZJALNY KOORDYNATOR PRZYGOTOWAŃ DO ŚDM LIZBONA 2023