Światowe Dni Młodzieży - Lizbona 2023

Znamy już pewne szczegóły dotyczące Światowy Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. Etap centralny będzie miał miejsce w dniach 1-6 sierpnia 2023 r., a poprzedzą go trwające około tydzień dni w diecezjach.

Tymczasem w diecezji kieleckiej trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia, które rozpoczęły się już wówczas, gdy papież Franciszek ogłosił kolejny termin spotkania młodych katolików z całego świata. Utworzono wtedy specjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży.

– Spotykamy się regularnie raz w miesiącu przy Wesołej 54. Ma to charakter przede wszystkim formacyjny. Chcemy, aby młodzież duchowo przygotowała się do tego wydarzenia. Przekazujemy młodzieży, ale również duszpasterzom, wszystkie aktualne informacje dotyczące spotkania w Lizbonie – tłumaczy ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Młodzi ludzie organizują także wydarzenia w poszczególnych parafiach. – Podczas takich spotkań mówimy, czym są Światowe Dni Młodzieży. To także czas budowania relacji – wyjaśnia ks. Marcin Boryń.

Wylot do Lizbony wiąże się jednak również z odpowiednim przygotowaniem materialnym. – Młodzież aktywnie poszukuje pieniędzy, aby udać się na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Szukamy pomysłów, aby pozyskać wsparcie finansowe. Nasze działanie rozpoczynamy już teraz i wierzymy, że się uda – podkreśla nasz rozmówca.

W ramach diecezji organizowane są także liczne wydarzenia. W listopadzie m.in. odbyło się spotkanie Światowych Dni Młodzieży Diecezji Kieleckiej. – Robimy również spotkania integracyjne. Podczas jednego z nich urządziliśmy sobie dzień lizboński. Młodzież przygotowywała potrawy kuchni portugalskich, uczyliśmy się języka, a wszystko w rytmie tamtejszej muzyki – dodaje diecezjalny duszpasterz młodzieży.

tekst za: em.kielce.pl