Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca na całym świecie, już po raz 16, obchodzony będzie Światowy Dzień Zespołu Downa. Biskup Kielecki Jan Piotrowski zachęca do modlitwy w intencji osób z zespołem Downa oraz za ich rodziców.

W Polsce żyje ok. 50 tys. osób z zespołem Downa, czyli Trisomią 21. W ostatnich latach, aż do ubiegłego roku (tj. do ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji) ponad 90 % dzieci z podejrzeniem lub rozpoznanym prenatalnie zespołem Downa zostało zabijanych w łonie matki. W przypadającym 21 marca Światowym Dniu Zespołu Downa warto zauważyć, że takie osoby żyją wokół nas. Mają swoje marzenia, pragnienia, plany. Są bardzo wrażliwe i głęboko odczuwają nasze odrzucenie, brak akceptacji, ignorancję. Tak, jak ich zdrowi rówieśnicy chcą się uczyć, rozwijać, pracować i bawić.

Niech dzień 21 marca stanie się początkiem naszego otwarcia na potrzeby osób słabszych, niepełnosprawnych, także tych z zespołem Downa. Spróbujmy dostrzec takie osoby, ich rodziny. Obdarzmy ich swoją życzliwością, dobrocią, czy choćby szczerym uśmiechem.

W styczniu br. Papież Franciszek uznał heroiczność cnót Czcigodnego Sługi Bożego prof.  Jerome Lejeune – odkrywcy przyczyny zespołu Downa, czyli inności genetycznej spowodowanej dodatkowym, trzecim chromosomem 21 pary. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2007 r. 11 kwietnia 2012 r. zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego, a następnie akta zostały przekazane do Rzymu. Do beatyfikacji pierwszego prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita potrzebne będzie jeszcze stwierdzenie cudu za jego przyczyną.

Od ponad 20 lat w Opolu działa TRISO - Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21, wpierające rodziny z dziećmi z zespołem Downa z całego województwa/ całej opolskiej diecezji. Dla osób z trisomią 21 organizuje się różne terapie indywidualne i grupowe, spotkania integracyjne, turnusy, warsztaty. Działa tu także wolontariat, do którego wszystkie chętne osoby zapraszamy. Trwa remont budynku z przeznaczeniem na Centrum Aktywności i Rehabilitacji  dzieci z zespołem Downa, gdzie swoje miejsce będzie mógł znaleźć każdy dorosły i dziecko z trisomią 21, także to, którego serce bije jeszcze pod sercem matki.

Gdyby ktoś potrzebował pomocy lub zechciał wspomóc działalność Stowarzyszenia TRISO – gorąco zachęcamy i serdecznie dziękujemy! Można przekazać darowiznę rzeczową lub pieniężną, wpłacić 1% podatku, ofiarować swój czas lub modlitwę - KRS: 0000072761.

>> Więcej informacji o Stowarzyszeniu