Święcenia diakonatu w Nakle - biskup Andrzej Kaleta wyświęcił Mateusza Wójcika

Diecezja kielecka ma nowego diakona. Został nim Mateusz Wójcik - alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia przyjął z rąk Księdza Biskupa Andrzeja Kalety w swojej rodzinnej parafii św. Mikołaja w Nakle (w dekanacie lelowskim).

Msza św. rozpoczęła się w samo południe. W świątyni zgromadzili się parafianie, prezbiterzy, klerycy, rodzina i bliscy nowowyświęconego diakona. Liturgii przewodniczył bp Andrzej Kaleta, który wygłosił również homilię.

– Dziś Kościół dopuszcza do święceń diakonatu i wprowadza do stanu duchownego jednego z członków waszej parafii. On sam dobrowolnie podjął decyzję o przyjęciu święceń. Tu pragnę powiedzieć, że ten dar z siebie jest dla Kościoła, dla ludzi, nie zaś dla osobistej godności przyjmującego, czy dla spełnienia jakichś ambicji jego rodziny. Tego daru należy strzec głęboko w sercu. Dar ten należy medytować na modlitwie. Daru diakonatu należy bronić jak każdego sacrum. Kto zlekceważy świętość diakonatu, ten utraci drogę wiodącą do kapłaństwa – mówił biskup Kaleta.

Następnie kandydat złożył przyrzeczenia, wierni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, a biskup udzielił święceń diakonatu.

Wspólnota w Nakle to rodzinna parafia dk. Mateusza Wójcika. Jak mówił w rozmowie z Radiem eM Kielce to dla niego wyjątkowe wydarzenie.

– To – póki co – najważniejszy dzień w moim życiu. Czuję ogromną radość i jestem szczęśliwy. Moja droga była dosyć długa, ponieważ już skończyłem studia. Potem też pracowałem kilka lat i w końcu przyszedł czas na Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. W tej parafii przyjmowałem Chrzest, pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie. To, że święcenia przyjmuję w tym miejscu sprawia mi podwójną radość – tłumaczył.

W dniu święceń diakon został włączony do duchowieństwa, podjął celibat, a także modlitwę Liturgią Godzin. Wyświęcony diakon może czytać Ewangelię i głosić homilie, a także – przewodniczyć obrzędom Chrztu świętego, błogosławić śluby, udzielać Komunii świętej, nosić wiatyk chorym, przewodniczyć pogrzebom oraz (jak każdy człowiek) spełniać dzieła miłosierdzia.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i fotorelacja