
Damian Biesiada - alumn Wyższego Seminarim Duchownego w Kielcach przyjął w sobotę, 22 listopada 2025 r. święcenia diakonatu, których udzielił mu Ksiądz Biskup Marian Florczyk. Eucharystia została odprawiona w kościele św. Małgorzaty w Pierzchnicy.
Przypomnijmy, że to kolejny diakon wyświęcony w tę sobotę (22 listopada). W południe w kościele w Nakle święcenia otrzymał dk. Mateusz Wójcik.
– Służba diakona polega na tym, że jeden do drugiego przynależy. Jeden staje się sługą drugiego. Całe życie człowieka jest służbą. Przecież matka, która rodzi dziecko temu maleństwu służy. Podobnie ojciec i wtedy nie śpią po nocach. Zaglądają czy dziecko śpi, czy może się jeszcze nie śpi. Kiedy matka już będzie w odpowiednim starszym wieku, to dziecko, które było kiedyś tak obsługiwane przez służebnicę-matkę, samo staje się sługą dla tej matki. Rolnik, który pracuje na polu, czyż nie jest sługą? Przecież on pracuje dla kogoś. Lekarz też leczy kogoś, staje się sługą. Każda nasza praca jest dla kogoś(...). Dzisiaj wyświęcamy do diakonatu, do służby. Damian ma się stać sługą. No i teraz kogo? W tekstach tych, których używamy dzisiaj w liturgii, jasno powiedziano: „Sługa Słowa Bożego, sługa ołtarza, sługa Jezusa po to, by rozrastało się jego królestwo". A więc sługa też i uczniów Chrystusa – tłumaczył biskup Florczyk.
Po homilii odbył się obrzęd święceń diakonatu. Kandydat złożył przyrzeczenia, odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, a biskup Marian Florczyk udzielił święceń.
W trakcie liturgii nie zabrakło pięknych chwil i wzruszających momentów. Teraz nowowyświęcony diakon może czytać Ewangelię, udzielać Komunii Świętej, sakramentu chrztu, błogosławić śluby, nosić wiatyk chorym, przewodniczyć pogrzebom oraz (jak każdy człowiek) spełniać dzieła miłosierdzia.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium DuchoweWyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona WatykanuInstagram Ojca ŚwiętegoX Ojca ŚwiętegoEpiskopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
I Nieszpory
z Urocz. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Mieronice
i w parafii Kidów.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl