Święto Kanoników Miechowskich

Dla ożywienia kultu Grobu Bożego przez sprawowanie obrzędów liturgicznych Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan dnia 24 grudnia 1997 r. ustanowił kapitułę kolegiacką w przy Bazylice Mniejszej w Miechowie, która tym samym otrzymała tytuł kolegiaty miechowskiej.

Następnie 15 lutego 1998 r. powołał pierwszych kanoników i dokonał instalacji nowo powstałej kapituły miechowskiej.

Godność Bazyliki daje przywileje oraz łaskę odpustów, ale również zobowiązuje do szczególnej więzi ze Stolicą Apostolską oraz Piotrem naszych czasów. Dlatego też w Święto Katedry Świętego Piotra, 22 lutego 2022 r. zgromadziliśmy się na wspólnej modlitwie. To właśnie w tym dniu nowo mianowani kanonicy kapituły miechowskiej:
- ks. dr Marceli Frączek, ojciec duchowny WSD w Kielcach;
- ks. Edward Giemza, proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie;
- ks. dr Zdzisław Sideł, proboszcz parafii MB Różańcowej w Smardzowicach,
- ks. Leszek Struzik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Koniecpolu
zostali wprowadzeni do grona kanoników w roku jubileuszowym 25-lecia naszej kapituły.

Przygotowaniem do przeżywanego wydarzenia była modlitwa Godzinkami do Pustego Grobu. Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Cieszymy się obecnością Członków Kapituły miechowskiej, wielu kapłanów, Dam i Kawalerów Zakonu Stróżów Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, szczególnie nowomianowanego Zwierzchnika Zwierzchnictwa w Polsce J.E. p. dr. Andrzeja Sznajdera. Dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę wszystkim gościom i parafianom.

Nowym Księżom Kanonikom
serdecznie gratulujemy!
A ks. kanonikowi Marcelemu należą się podwójne gratulacje,
bowiem został także doktorem teologii.

>> Galeria zdjęć