Święto Kieleckiej Kapituły Katedralnej

W uroczystość Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w dniu 26 września 2019 r., Kielecka Kapituła Katedralna obchodziła swoje doroczne święto. Kapituła istnieje od 1171 r., najpierw jako kolegiacka, a od 1805 r. jako katedralna. Święto Kapituły zostało ustanowione w 2016 r.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, który także wygłosił homilię. Po homilii dwaj nowo mianowani kanonicy honorowi złożyli wyznanie wiary i zostali przyjęci do Kapituły: ks. dr Tomasz Gocel i ks. dr Grzegorz Jędrzejczyk (ks. dr hab. Stefan Radziszewski złoży wyznanie wiary w późniejszym terminie).

Po Eucharystii ks. Tomasz Siemieniec wygłosił referat pt. „Życie i posługa księdza w mocy Ducha Świętego. Refleksje na podstawie Dziejów Apostolskich”. Następnie adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Marek Czarnota. Wspólny posiłek w Wyższym Seminarium Duchownym zakończył spotkanie.

W świętowaniu dnia Kapituły Katedralnej uczestniczyli kanonicy gremialni, seniorzy i honorowi oraz przedstawiciele kapituł: wiślickiej i miechowskiej. Spotkanie przygotował i animował ks. Tomasz Rusiecki – prepozyt Kapituły.

Kielecka Kapituła Katedralna liczy 108 kanoników. Wśród nich są kanonicy gremialni w liczbie 12, kanonicy seniorzy w liczbie 25 i kanonicy honorowi w liczbie 71. Dzięki hojności księży kanoników w ostatnim roku Kapituła wsparła Fundusz stypendialny im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka. Jednym z celów Funduszu jest pomoc zdolnej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, pochodzącej z wielodzietnych i niezamożnych rodzin. Ponadto część środków przeznaczyła na fumigację dokumentów Kapituły Katedralnej zdeponowanych w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach.

Ks. dr Adam Perz
SEKRETARZ KIELECKIEJ KAPITUŁY KATEDRALNEJ