Świętokrzyska Komenda OHP przygotowała wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II

Prace wykonane różnymi technikami przez młodzież Ochotniczych Hufców Pracy z całego województwa świętokrzyskiego można oglądać na wystawie w Hufcu Pracy przy ulicy Kościuszki w Kielcach. Ekspozycja upamiętnia 30-lecie przyjazdu papieża Jana Pawła II do Kielc i Masłowa. Wystawę otworzył biskup Marian Florczyk.

Jan Paweł II jest patronem Ochotniczych Hufców Pracy od 2011 roku, w związku z czym komendanci hufców starają się przekazać swoim podopiecznym przekaz, który zostawił podczas swojej obecności na ziemi świętokrzyskiej 30 lat temu.

– 30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Kielce i Masłów, a ta wystawa jest wspomnieniem tej wizyty. Mamy do obejrzenia film i przepiękne prace wykonane przez naszych uczestników. Niektóre są wypalane w drewnie, ale są też szkice i rysunki – mówi Magdalena Fogiel-Litwinek, wojewódzki komendant OHP.

Dodaje, że doskonale pamięta wizytę Ojca Świętego w Kielcach i Masłowie.

– Chyba wszyscy pamiętamy tę szczególna pogodę, rozwiane szaty papieża i to, jak ciepło mówił o ziemi świętokrzyskiej. Podczas Mszy w Masłowie czuliśmy olbrzymią wspólnotę. Tam było tysiące ludzi, a czuło się jak w rodzinie – wspomina.

Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt prac, które przygotowała młodzież OHP z całego województwa świętokrzyskiego, m.in. hufców z Kielc, Jędrzejowa, Włoszczowy, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Pińczowa i Końskich. Można przeczytać również artykuły, jakie zostały opublikowane podczas wizyty papieża w "Echu Dnia" oraz nieistniejących już "Słowie Ludu" i "Gazecie Kieleckiej".

W otwarciu wystawy uczestniczył biskup Marian Florczyk, który podkreślił, że zależy mu na tym, żeby upamiętnić pobyt papieża na ziemi kieleckiej.

– Cieszy mnie to, że to wydarzenie zostanie w naszej pamięci i że młodzież sięgnęła do historii. To też wspaniała praca twórcza, która wcale nie jest taka łatwa – zauważa biskup. – Zainteresowało mnie to, w jaki sposób młodzież z OHP chce zapamiętać to, co wydarzyło się tu 30 lat temu. Widzę, że szukają pewnych wartości i jestem im za to bardzo wdzięczny – dodaje.

Wystawę można oglądać w budynku Hufca Pracy przy ulicy Kościuszki 11 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15.  Ekspozycja będzie czynna do końca czerwca.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć