Świętokrzyskie Amazonki u stóp Jasnogórskiej Pani

Dnia 5 października 2019 r. Amazonki z diecezji kieleckiej uczestniczyły w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę Kobiet Po Chorobie Nowotworowej Piersi. Były grupy z Kielc, Kazimierzy Wielkiej wraz z ks. Januszem Mularzem, Jędrzejowa z o. Markiem Żychowskim SOCist. oraz ks. Wojciechem Politem, Diecezjalnym Duszpasterzem Służby Zdrowia.

Motto pielgrzymki brzmiało: „Chcemy dotknąć Jezusa”. Momentem kulminacyjnym było przejście uczestników Aleją Henryka Sienkiewicza pod Jasnogórski Szczyt. Na Alejach „wyrosło” tysiące słoneczników. Trzymane w dłoniach Amazonek symbolizują lojalność, dlatego uznawane są za kwiaty podnoszące na duchu. O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. oraz miał miejsce Akt Zawierzenia. Uczestniczyły w nim Amazonki z całej Polski i zaprzyjaźnionych krajów. Tradycyjnie, po Akcie Zawierzenia przekazano Statuetkę Przechodnią im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W homilii bp Antoni Długosz, długoletni przyjaciel Amazonek mówił o zbawczym sensie cierpienia, dodawał otuchy oraz przypomniał prawdę, że człowiek, który w cierpieniu nie ucieka przed Bogiem, ale do Niego się zwraca jest już świętym.

Kto, jak kto, ale to właśnie osoby cierpiące wiedzą najlepiej, że w trudnych chwilach, w chorobie, bólu, osamotnieniu, lęku o jutro jedynym, który nas nigdy nie opuszcza jest Jezus Chrystus. On nie boi się człowieka, słabości i jego grzechów, choroby i śmierci, ale z miłością pochyla się nad każdym, kto jest spragniony Jego Miłosierdzia.

Poniekąd to właśnie Miłosierdzie Boże, było tematem przewodnim naszej pielgrzymki. W świecie stworzonym przez Boga nie ma przypadków, a zatem nie było przypadku w tym, że pielgrzymka miała miejsce we wspomnienie liturgiczne św. s. Faustyny Kowalskiej. W czasie Drogi Krzyżowej odprawionej w Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce rozważaliśmy słowa z „Dzienniczka” św. siostry Faustyny: „najwięcej łask udzielam duszom, które pobożnie rozważają mękę Moją”. (Dz 737) Medytując Jego mękę, odkrywaliśmy razem z s. Faustyną zbawczy sens cierpienia oraz płynącą z niego siłę do dźwigania codziennego krzyża. „Kiedy ci się zdaje, że cierpienie przechodzi siły twoje, patrz w rany moje, a wzniesiesz się ponad wzgardę i sądy ludzkie. Rozważanie mojej męki dopomoże ci się wznieść ponad wszystko.” (Dz 1184)

Świętokrzyski Klub Amazonki działa od 1988 r. i zrzesza ponad 350 kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Te niezwykłe kobiety nie zamykają się w świecie swoich problemów i swojego cierpienia, ale z odwagą wychodzą do tych, którzy potrzebują otuchy, pocieszenia, obecności i fachowej wiedzy. Ich trudna codzienność stała się impulsem, by mówić jak radzić sobie w chorobie i jak się nie poddać.

Amazonki to świadectwo siły, wytrwałości, miłości i cudownej empatii i życzliwości. Coroczna pielgrzymka na Jasną Górę umacnia je w wierze oraz daje nową energię, by nieść nadzieję tam, gdzie wygasa. One doskonale wiedzą i udowadniają, że „nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych….” ( z hymnu Amazonek autorstwa S. Żabińskiego)

Ks. Wojciech Polit
DIECEZJALNY DUSZPASTERZ SŁUŻBY ZDROWIA