Trwają Światowe Dni Młodzieży

Centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczęły się 1 sierpnia 2023 r. Nie sposób nie wspomnieć wielkich wydarzeń z 2016 r., kiedy to cała Polska, ale i również nasza diecezja, była organizatorem Światowych Dni Młodzieży. Podobne spotkanie odbyło się w Panamie w 2019 r. Podczas spotkania młodych w Panamie papież Franciszek zaprosił młodzież całego świata do Lizbony, w Portugalii. Zaprosił także i nas, byśmy dali światu promień chrześcijańskiej nadziei.

W tegorocznym orędziu na XXXVI ŚDM papież Franciszek pisze: „W tych ostatnich  tak trudnych czasach,  kiedy ludzkość, doświadczona już traumą pandemii, rozdzierana jest dramatem wojny, Maryja otwiera dla wszystkich - a zwłaszcza dla was, ludzi młodych tak, jak ona - drogę bliskości i spotkania (...). Drodzy młodzi czas, by z pośpiechem wyruszyć ku konkretnym spotkaniom, ku prawdziwemu przyjęciu tego, kto jest inny niż my, jak dzieje się to w przypadku młodej Maryi i starszej już Elżbiety. Tylko w ten sposób będziemy mogli pokonać odległości dzielące pokolenia, klasy społeczne, kultury etniczne i wszelkiego rodzaju grupy oraz kategorie, a także wojny. Dla rozbitej i podzielonej ludzkości, młodzi ludzie zawsze są nadzieją na nową jedność".

W tym czasie, kiedy trwają Światowe Dni Młodzieży odpowiedzmy z radością na zaproszenie Ojca Świętego i wspomóżmy ŚDM naszą modlitwą, cierpieniem i pamięcią o młodych Kościoła. Zapraszamy do współtworzenia tego święta w naszych parafiach oraz do aktywnego współuczestnictwa w tych wydarzeniach przez środki masowego przekazu lub organizację spotkań modlitewnych w parafiach. W dniu 6 sierpnia w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju odbędzie się szczególna modlitwa w intencji młodych wraz z pielgrzymami naszej diecezji, na na którą zapraszamy młodych.

Otoczmy też modlitwą tych,  którzy uczestniczą w obchodach Światowych Dni Młodzieży w Portugalii.

ks. Marcin Boryń
DIECEZJALNY KOORDYNATOR DS. PRZYGOTOWAŃ DO ŚDM W PORTUGALII