Od 8 marca 2022 r. w Ośrodku Caritas w Kaczynie przebywa grupa 80 uchodźców wojennych z Ukrainy. Przyjechali specjalnym pociągiem z terenów objętych działaniami wojennymi m.in. z Kijowa, Irpienia, Charkowa i Zaporoża.
To głównie matki z dziećmi, które opowiadają o traumatycznych przeżyciach związanych z bombardowaniem miast i osiedli. Wielu z nich było świadkami zniszczenia ich bloków mieszkalnych i innych budynków cywilnych oraz cierpienia ludności. W Kaczynie zostali zakwaterowani w kilku domkach wieloosobowych z łazienkami, mają zapewnione również całodniowe wyżywienie. Uchodźcy przybyli z niewielkimi bagażami, które pośpiesznie zdążyli zabrać, więc dostarczyliśmy im niezbędne środki czystości, leki, odzież, artykuły higieniczne, wózki dziecięce itp. W miarę potrzeb otrzymują też opiekę medyczną, psychologiczną i duchową oraz pomoc tłumacza.
W sobotę, 12 marca zorganizowaliśmy dla naszych gości wyjazd do Kielc. Pod opieką ks. Krzysztofa Banasika – zastępcy dyrektora Caritas Kieleckiej zwiedzali miasto, m.in. Bazylikę Katedralną, Rynek, ulicę Sienkiewicza. Odwiedzili też centrum handlowe, gdzie mogli zrobić drobne zakupy i skorzystać z innych usług (np. rejestracja kart telefonicznych). W niedzielę zostali zaproszeni na Mszę św. do kościoła parafialnego w Kaczynie, gdzie wspólnie z miejscową wspólnotą modlili się o pokój na Ukrainie, za uchodźców i dobroczyńców. Wieczorem tego dnia uczestniczyli w nauce języka polskiego, którą poprowadzili wolontariusze, m.in. uczący się od kilku lat w Kielcach młodzi z Ukrainy.
Caritas Kielecka od początku wybuchu wojny na Ukrainie pomaga dotkniętym tą tragedią. W Ośrodkach Caritas w Piekoszowie, Kaczynie, Miechowie i Proszowicach przebywa ok. 120 uchodźców. Prowadzimy także w Kielcach punkt pomocy doraźnej dla obywateli Ukrainy, organizując ciepłe posiłki i przekazując im wsparcie rzeczowe (przy Centrum Interwencji Kryzysowej, ul. Jana Pawła II 5 B). Również placówki terenowe organizują pomoc doraźną. Pomagamy też materialnie kilku matkom przebywającym ze swymi chorymi dziećmi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje również pomoc dla Ukrainy, posyłając transporty humanitarne za wschodnią granicę, m.in. w ramach akcji Paczka dla Ukrainy.
Świadczona przez Caritas szeroka pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest możliwa dzięki wielu darczyńcom, którym składamy serdeczne podziękowania.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Stopnica.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl