Uczniowie "Śniadka" w finale Konkursu Papieskiego

W sobotę, 18 maja 2019 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbył się finał regionalny XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Dar na stulecie”. To największy konkurs w naszym kraju dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II.

Naszą diecezje i województwo czwarty rok z rzędu reprezentowali uczniowie II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach –  Piotr Michalski i Kacper Bernat uczęszczający do pierwszej klasy.  Zajmując po kolei drugie i czwarte miejsce. Do konkursu przygotowywali się pod opieką katechetów: Anity Pawelec i Ks. Jacka Malewskiego.  W finałowych zmaganiach wzięło udział pięcioro uczniów.

Formuła konkursu jest bardzo interesująca. Pierwsze dwa etapy odbywają się w Internecie on-line i polegają na rozwiązaniu testu w określonym czasie na podstawie wskazanej literatury przedmiotu.

W III etapie uczeń wybiera jeden z trzech tematów i przygotowuje esej w oparciu o wskazane lektury. Nasi Finaliści podjęli następujący temat: „Nie pragnijmy Polski, która by nas nic nie kosztowała.” (Jan Paweł II, Częstochowa, 1983) Czy i jak budować teraźniejszość i przyszłość Polski w zgodzie z myślą Jana Pawła II?

Osoby zakwalifikowane do IV etapu bronią tekst przed jury konkursowym. Finały miały miejsce w 9 miastach.

Ks. Jacek Malewski
KATECHETA II LO IM. JANA ŚNIADECKIEGO W KIELCACH