Ukraińcy świętowali także w Mąchocicach Kapitulnych

Uchodźcy z Ukrainy wzięli udział w poświęceniu pokarmów oraz świątecznym spotkaniu w Hotelu „Ameliówka” w Mąchocicach Kapitulnych na terenie parafii Leszczyny, które zostało zorganizowane przez Iwoną Skibę-Idziak, właścicielkę hotelu.

Na wspólne świętowanie zaproszono Ukraińców, którzy mieszkają w hotelu, ale również w Powiatowym Szkolnych Schronisku Młodzieżowym w Mąchocicach-Scholasterii i w prywatnych domach w gminie Masłów. Wielu z nich przebywa tu od początku wojny.

Uroczystość rozpoczęło poświęcenie pokarmów przez ks. Krzysztofa Tkaczyka wikariusza z parafii św. Jacka w Leszczynach. Później już najlepsze życzenia, przede wszystkim pokoju i szybkiego powrotu do domów składali wspólnie m.in.  wójt Tomasz Lato oraz Iwona Skiba-Idziak.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół uroczystości, a Ukrainki same przygotowały tradycyjną paschę, czyli wielkanocną babkę drożdżową.

Wśród gości wydarzenia były osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom przebywającym na terenie gminy Masłów: Joanna Broniek, dyrektor szkoły w Mąchocicach-Scholasterii, Zbigniew Długosz, dyrektor szkoły w Brzezinkach, Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, Szymon Baumel, dyrektor Powiatowych Szkolnych Schronisk Młodzieżowych, Barbara Domińska, kierownik schroniska w Mąchocicach-Scholasterii, Olga Zawodnik-Purtak, prowadząca w hotelu kurs języka polskiego.

Na finał spotkania Ukraińcy zagrali i zaśpiewali kilka piosenek najbardziej znanych w ich kraju. Zabrzmiał również hymn narodowy.

Foto: Gmina Masłów i Echo Dnia