Uroczysta Inauguracji Roku Akademickiego kieleckich uczelni

Dzień po liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II w Kościele Akademickim pod jego wezwaniem odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Duszpasterska inauguracja roku akademickiego była uzupełnieniem tych, które odbyły się już na kieleckich uczelniach.

W słowie bp Jan Piotrowski zauważył, że w październiku, w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego w Polsce, znajduje się wspomnienie kilku świętych, dla których uprawianie nauki był chlebem powszednim. – Św. Jan Kanty był kapłanem diecezji krakowskiej oraz profesorem Akademii Krakowskiej. Z kolei św. Józefa Bilczewskiego, profesora i rektora Uniwersytetu Kazimierza we Lwowie, charakteryzuje się przez wyjątkową i imponującą pamięć, która mu pomagała w pracy naukowej. W tym świecie ważną rolę zajmuje także św. Jan Paweł II, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak możemy zauważyć, w ich życiu wiara i rozum były skrzydłami, które wznosiły ich do źródła Prawdy, którym jest Bóg. Wreszcie także do poznania prawdy o człowieku – tłumaczył biskup Piotrowski.

Na Mszy św. nie zabrakło władz kieleckich uczelni, profesorów, wykładowców, a także studentów i przyjaciół Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54, za których modlono.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć