Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła

W ostatnią niedzielę października, w kościołach poświęconych, których data poświęcenia jest nieznana, obchodzi się Rocznicę Poświęcenia Własnego Kościoła. Jest on przede wszystkim domem Boga.

Kościół domem, w którym nieustannie oczekuje nas Chrystus przechowywany w tabernakulum w Najświętszym Sakramencie. Spotykamy się z Nim w niedzielę i uroczystości, a także przy wielu smutnych i radosnych okazjach, gdyż jesteśmy przekonani, że w tym domu mieszka Bóg. Gromadząc się w świątyni lepiej rozumiemy, że dom to nie tylko miejsce naszego zamieszkania lub wynajęte pomieszczenie, w którym człowiek może przebywać jakiś czas.

Dom to stan życia, który jest konieczny do osiągnięcia celów, naszych dążeń i naszego życiowego powołania. W tym sensie Kościół to dom, w którym sam Bóg odnawia z każdym człowiekiem przymierze, jakie z całą ludzkością Bóg zawarł na Synaju, a następnie w wieczerniku. Izraelici mieli tylko jedną świątynię w Jerozolimie, którą traktowali jako swoją największą świętość. Dla wyznawców Chrystusa pierwszą świątynią był i pozostaje jerozolimski wieczernik, czyli obszerna sala, w której została odprawiona pierwsza Eucharystia. Pierwsi chrześcijanie na sprawowanie Eucharystii gromadzili się w katakumbach domach prywatnych. Dopiero z czasem rozpoczyna się budowa wielkich katedr, kościołów, świątyń, miejsc sprawowania kultu.

Warto w dniu dzisiejszym poznać historię własnego parafialnego kościoła. Wybrać się na pielgrzymki czy do różnych miejsc świętych. W dniu poświęcenia parafialnej świątyni spójrzmy na jej ściany, które zostały namaszczone olejami świętymi, aby utwierdzić nas w przekonaniu, że my wszyscy przez chrzest przynależymy do tego samego Kościoła i świątyni. Dbajmy zatem o wygląd, piękno świątyń budowanych z kamienia i świątyń naszych serc.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ PARAFII NIEPOKALANEGO SERCA NMP W KIELCACH

Kielce, 29 października 2023  r.