VI Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

Tradycyjnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu odbyła się już po raz szósty Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. Tym razem, ze względu na trwającą epidemię, nabożeństwo miało miejsce w Bazylice na Świętym Krzyżu.

Św. Faustyna Kowalska w swoim Dzienniczku napisała: „Jezu mój‚ pomimo Twoich łask‚ jednak czuję i widzę całą nędzę swoją. Zaczynam dzień walką i kończę go walką. Zaledwie się uporam z jedną trudnością‚ to na jej miejsce powstaje dziesięć do zwalczenia‚ ale nie martwię się tym‚ bo wiem dobrze‚ że to jest czas walki‚ a nie pokoju” (Dz. 606). Słowa te wybrzmiały przy jednej ze stacji Drogi Krzyżowej. Trzeźwiejący alkoholicy w czasie jej trwania dzielili się swoim świadectwem niełatwej walki z uzależnieniem. Mówili o straconym czasie‚ myślach samobójczych‚ kłamstwach‚ a jednocześnie podkreślali‚ że dzięki wierze i pomocy Boga mogli przeciwstawić się złu. Roman alkoholik dziękował‚ że już od marca 2019 r. nie pije alkoholu. Punktem przełomowym była dla niego Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. Dziś zdaje sobie sprawę‚ jak wielką wagę ma abstynencja. Wnosi ona w dom rodzinny miłość i radość.

Po zakończeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego‚ który w homilii zachęcał do podjęcia nawrócenia‚ wniknięcia w samego siebie‚ stanięcia w prawdzie wobec swoich ograniczeń. – Pan Bóg w Jezusie Chrystusie nie wstydzi się wędrować z nami grzesznikami‚ a to przecież nie tylko alkoholicy. Każdy z nas‚ nie pomijając biskupa‚ musi widzieć swoje niedostatki – mówił bp Piotrowski.

W Bazylice była wystawiona Księga Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ do której można było wpisać swoją deklarację abstynencji. Wszyscy uczestniczący w nabożeństwie mogli na pamiątkę zabrać ze sobą książeczki „Boże Miłosierdzie”. Kolejna VII Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości została zaplanowana na 4 marca 2022 r.

Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej

>> Galeria zdjęć