Warsztaty wolontariuszy ŚDM

Wolontariat to przełożone na język praktyki nauczanie Soboru Watykańskiego II, mówiące nam, że „człowiek nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego". To istota bycia chrześcijaninem.

W takim duchu odbyły się w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach drugie już – po czerwcowych w Wiślicy – warsztaty dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Zaczęło się od 60 osób z Inicjatywy Muzycznej „Bliżej Boga”, które pod kierunkiem ks. Stanisława Sadowskiego, 4 i 5 stycznia, szlifowało swoje głosy i utwory. Dołączyło do nich, na 5 i 6 stycznia,  127 wolontariuszy z 37 Parafialnych Centrów ŚDM.

W ramach warsztatów, prowadzonych przez członków Diecezjalnego Centrum Przygotowań do ŚDM, młodzi zdobywali umiejętności w zakresie komunikacji, prowadzenia grupy, integracji, promocji oraz mediów i modlitwy. Na dobry początek otrzymali dawkę ogólnych informacji o Światowych Dniach Młodzieży oraz wysłuchali świadectwa Wiktorii z Gdańska, która była długoterminowym wolontariuszem ŚDM w Rio de Janeiro, oficjalnie w imieniu polskiej młodzieży zapraszała papieża Franciszka do Polski i wręczyła mu polską koszulkę. Oprócz zajęć wspólnych, wolontariusze pracowali w ramach czterech sekcji: młodzi w działaniu, młodzi na modlitwie, młodzi w grupie i młodzi w sieci. Nabyte umiejętności mają służyć właściwemu funkcjonowaniu Centrów Parafialnych oraz przyjęciu młodych, którzy przyjadą do naszej diecezji w lipcu 2016 r.

Dobrym komentarzem do przebytej przez nich drogi były wyśpiewane wspólnie na Eucharystii słowa dwóch pieśni. Zaczęli od „a my nic nie pojmujemy, ledwo ze strachu żyjemy”, a zakończyli na „Emmanuel, Bóg jest z nami, któż przeciwko nam”. Wspólnie spędzony czas na szkoleniu, które było też okazją do zabawy i modlitwy, przypomniał młodym o radości z bycia chrześcijaninem i radości ze wspólnoty. Dzieje się tak, bo jak przypomniał w homilii bp Marian Florczyk, człowiek pełniąc wolę Bożą, wypełnia swe serce miłością i odnajduje sens życia. Dlatego młodzi ze zdziwieniem odkrywali obok siebie osoby znane tylko z widzenia lub żyjące na drugim krańcu diecezji, a mające tę samą pasję w służeniu Bogu i ludziom w dziele ŚDM.

Owoce tego czasu już widać w rozbudzonym zapale i nawiązanych więziach, w poczuciu wspólnoty diecezjalnej i licznych pomysłach na działanie. Z pewnością jednak objawią się one w pełni w funkcjonujących już i nowopowstałych Parafialnych Centrach ŚDM, a jest ich już blisko 60. To tam młodzi będą mogli wykorzystać swe umiejętności i gromadzić rówieśników w kolejnych dziełach związanych z przygotowaniem do ŚDM Kraków 2016.

Kolejne warsztaty dla pragnących zgłębiać tajniki wolontariatu, odbędą się 14 i 15 marca 2015 r. również w Skorzeszycach.