Wieczór Kolęd w Nuncjaturze

W tym roku podczas spotkań z biskupami i wyższymi przełożonymi zakonnymi mówiłem o tym, że Kościół powinien być bardziej widoczny w Ghanie. Dlatego postanowiłem nie tylko o tym mówić, ale też i samemu coś zrobić na tym polu. Aby nie okazało się tak, że Nuncjatura jest jak apteka, która daje innym lekarstwa, na których napisane jest „do użytku zewnętrznego”, a sama z nich nie korzysta – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w tym kraju.

W tym roku świąteczne iluminacje zrobiliśmy także na zewnątrz Nuncjatury, oświetlając także jej mury. Umieściliśmy na nich duży obraz przedstawiający Boże Narodzenie, aby było wiadomo z daleka, kto jest Bohaterem tych świąt. A w czwartek 22 grudnia, przy pomocy katolickiego stowarzyszenia „Marians” zorganizowaliśmy wieczór kolęd w Nuncjaturze. Stowarzyszenie to zostało założone przez grupę kobiet, wywodzących się z wiernych przychodzących na niedzielne Msze św. do Nuncjatury. Zajmuje się ono działalnością charytatywną na rzecz ubogich dzieci i kobiet w trudnych sytuacjach życiowych. Co roku ofiarują stypendia dla dzieci z biednych rodzin, organizują także kursy doskonalenia zawodowego w różnych dziedzinach dla kobiet. Udało im się nawet wybudować szkołę podstawową w jednej wiosce w środkowej części kraju.

„Marians” zajęły się całą kwestią organizacyjną wydarzenia, łącznie ze znalezieniem artystów. Niestety, chór, który miał śpiewać kolędy, dwa dni przed wydarzeniem, zakomunikował, że nie może przybyć. Wobec czego trzeba było zorganizować kolędowanie o własnych siłach. Ostatecznie stworzono improwizowany chór, w którym śpiewała także Sr. Yeny z Nuncjatury, w liczbie pięciu osób. Chórowi towarzyszył pianista, który przed samym koncertem, grał także niektóre utwory Chopina. Także nie zabrakło i polskiego akcentu w tym ghańskim kolędowaniu. Ta zmiana artystów okazałą się opatrznościowa, ponieważ wszyscy odczuli, że śpiewy płynęły jak osobista modlitwa, a nie zawodowe przedstawianie religijnych utworów muzycznych. Wśród przybyłych na koncert był także arcybiskup Akry J.E. abp John Bonaventure Kwofie, liczni księża, a także niektórzy Ambasadorzy z rodzinami. Większość przybyłych to wierni, którzy w niedzielę przychodzą na Mszę św. sprawowaną w Nuncjaturze.

Pomiędzy poszczególnymi kolędami, czytane były fragmenty Pisma św. oraz krótkie rozważania. Dłuższe rozważanie, na samym początku przedstawił ks. Maher Chammas, Sekretarz Nuncjatury w Ghanie.

Na zakończenie, podziękowałem „Marians” za zorganizowanie tego koncertu oraz wszystkim gościom za przybycie, ponieważ wiem, ile w tych organizowanych jest różnych uroczystości w Akrze, a oni jednak wybrali Nuncjaturę. Podkreśliłem, że Boże Narodzenie to taki cudowny czas, kiedy człowiek stara się wydobyć z siebie to co najlepsze. Życzyłem wszystkim, aby to rodzenie Chrystusa trwało w ich sercach cały czas.

Przedłużeniem koncertu było małe przyjęcie przygotowane w ogrodzie Nuncjatury, gdzie dzieliliśmy się adwentową radością w oczekiwaniu na przyjście Bożego Dziecięcia.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie