Wigilia Paschalna w Bazylice Katedralnej

Wydarzenia, które w tych dniach są upamiętnianie w liturgii Kościoła nie mają sobie równych – mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Katedralnej biskup Andrzej Kaleta.

Liturgia po zmroku rozpoczęła Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Koncelebrował ją Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Obrzędy rozpoczęły się od poświęcenia ognia i przygotowania paschału, który został wniesiony do świątyni oznajmiając Zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie wierni wysłuchali Orędzia Wielkanocnego i bogatej Liturgii Słowa.

W homilii bp Andrzej Kaleta zauważył, że to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. – Wsłuchani w liturgiczne teksty dnia możemy powiedzieć, że ziemia rzeczywiście zamilkła wstrząśnięta obrotem spraw,  zamilkła – bo wbito w nią krzyż, narzędzie największego grzechu, jaki zna świat. Nie jest to zwykły dzień, ani nie jest to zwykła noc, albowiem w ten święty czas przeżywa Kościół swoją największa tajemnicę – tajemnicę zbawienia, misterium niegodziwości człowieka i miłości Boga. Wydarzenia, które w tych dniach są upamiętnianie w liturgii Kościoła nie mają sobie równych, a jeżeli już je porównywać to chyba tylko z aktem Bożego stworzenia świata, wcielenia Syna Bożego i paruzją, czyli drugim przyjściem Pana Jezusa na ziemię – podkreślił.

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej rozważając Liturgię Słowa zwrócił uwagę na ich podstawowy sens. – Dzisiejsze czytania ukazują i przypominają nam największą prawdę, że Bóg jest miłością – miłością, która trwa i dziś pragnie objąć nas wszystkich – dodał i przypomniał, że nawrócenie to fundament życia chrześcijańskiego.

– Poznaj więc chrześcijaninie godność swoją, poznaj cenę, za którą zostałeś nabyty. Poznaj jaki dług zaciągnąłeś i ile zwrócić musisz. Pamiętaj jednak, że tylko miłością płacić można za miłość. W tę Świętą Noc, kiedy składa Kościół ofiarę światła, kiedy uobecnia Ofiarę Chrystusa, winna się w sercu każdego z nas dokonać przemiana. Winno dokonać się przejście, czyli pascha – od stałej skłonność ku sprawom tego świata do upragnienia rzeczy niewidzialnych, Bożych. Życie chrześcijanina powinno zawsze nosić na sobie znamię paschalnej przemiany bo tylko tędy wiedzie droga do zbawienia.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa