Wprowadzenie relikwii św. Maurycego w Krajnie

W niedzielę, 12 lutego 2023 r. Opat Prymas Kongregacji Kanoników Regularnych Jean Scarcella wprowadził do kościoła Chrystusa Króla w Krajnie relikwie świętych męczenników egipskich Maurycego i jego towarzyszy.

W wygłoszonej homilii Opat Prymas podkreślił, że: Dziś przynosimy tu relikwie świętych męczenników z III wieku. Nie poprzestali oni na Prawie, a nawet więcej, byli nieposłuszni cesarzowi rzymskiemu, który chciał zmusić ich do czczenia fałszywych bogów; oddali swoje życie przez szalony wybór, stawiając na miłość Jezusa, którą przekazuje Prawo Boże. Prawo nie może mieć żadnego prawa do kontrolowania czynów i intencji. Życia nie da się zastąpić prawem. Jednak w przypadku egipskiego chrześcijańskiego żołnierza Maurycego, on i jego żołnierze woleli się rozbroić i wyciągnąć szyje przed katami, niż kłaniać się prawu ludzkiemu. Jest to gest, który może wydawać się czystą głupotą, ale który w rzeczywistości zawiera w sobie całą istotę życia chrześcijańskiego w odniesieniu do ofiary Jezusa na krzyżu. Jezus powiedział: „Ojcze, przebacz im, nie wiedzą, co czynią”; Maurycy i jego towarzysze powiedzieli: „Cesarzu, wolelibyśmy raczej umrzeć niewinnie, niż żyć winni”. Podobnie jak w przypadku Jezusa, to właśnie dar ich życia objawił w tych słowach największe wywyższenie miłości.

Zaproszeni goście oraz wszyscy zgromadzeni wierni byli wdzięczniza pięknie i starannie przygotowaną przez ks. proboszcza Zbigniewa Chajskiego i ks. wikariusza Michała Glina oprawę liturgiczna Mszy Świętej. Księża, służba liturgiczna ołtarza: ministranci, lektorzy, ceremoniarze, chór Hosanna, schola parafialna, a także przedstawiciele różnych organizacji działających na terenie parafii w Krajnie, poprzez swoją posługę podczas Mszy św., byli prawdziwymi świadkami wiary w Jezusa Chrystusa.