Wydawnictwo „Jedność" wyróżnione przez Komisję Episkopatu ds. Misji

Kieleckie wydawnictwo „Jedność” otrzymało medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, czyli „Zasłużony w dziele ewangelizacji”. Od 7 lat wyróżnienie przyznaje Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Jest wręczane w czterech kategoriach: osobom, organizacjom i instytucjom zaangażowanym w sprawę misji.

W tym roku jeden z medali w kategorii „informacja medialna” trafił do kieleckiego Wydawnictwa „Jedność” – mówi biskup kielecki Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. – Osobiście cieszę się, że kapituła medalu dostrzegła zaangażowanie misyjne naszego diecezjalnego wydawnictwa „Jedność”, które zasłużyło na medal poprzez szeroko rozumianą pracę wydawniczą – mówi biskup. Dodaje, że nagroda dla wydawnictwa „Jedność” jest poniekąd docenieniem także Diecezjalnego Radia eM, którym przez wiele lat zarządzał jeden dyrektor, ks. prałat Leszek Skorupa.

Kapituła doceniła „Jedność” m.in. za publikacje promujące misje, skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W uzasadnieniu wymieniono m.in. „Modlitewnik misyjny” wydany w 18 tys. egzemplarzy, książki dla dzieci pt. „Z Maryją na misjach”, „Ze świętymi na misjach”, czy „Z polskimi misjonarzami w świecie”, a także książkę skierowaną do młodzieży, pt. „Listy do młodych uczniów misjonarzy”. Ostatnio wydany został natomiast „Mały katechizm misyjny” dla młodzieży i dorosłych. Kapitułą zwróciła uwagę także na zaangażowanie wydawnictwa w konkurs „Mój szkolny kolega z misji”. „Jedność” każdego roku przekazuje książki o wartości 10 tys. zł jako nagrody w konkursie.

Medale są wręczane także w kategoriach: „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa dla misji”, a także „za zasługi w misyjnym dziele Kościoła”. – Celem wyróżnienia jest ukazanie ogromu pracy, jaki wkładają wierni we współpracę misyjną. Jednocześnie budzi to świadomość, że choć misje są sprawą wiary, to dokonują się ludzkimi rękami, pomysłami, pracą i dziełami duszpasterskimi, charytatywnymi i wychowawczymi. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w tych kategoriach – podkreśla bp Jan Piotrowski.

Uroczysta gala odbyła się w czwartek (26 października) w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w ramach trwającego w Polsce Tygodnia Misyjnego. W sumie kapituła, której przewodniczy bp Andrzej Jeż, przyznała w tym roku 12 medali (po 3 w każdej kategorii) i 3 odznaczenia specjalne.

tekst za: radiokielce.pl