Wyjątkowa Droga Krzyżowa w "polskim Carcassonne"

W parafii św. Władysława w Szydłowie po raz dziesiąty odbyła się Droga Krzyżowa ulicami tego królewskiego miasta. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”, Parafia Szydłów i Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie.

Jak powiedział we wstępie ks. proboszcz Ryszard Piwowarczyk: - „Szydłów bywa określany mianem polskiego Carcassonne, niektórzy porównują go do niemieckiego Rothenburga, ale dziś wieczorem Szydłów zamieni się w Jerozolimę. Miasto, które tak jak Szydłów położone jest na wzgórzu i otoczone murami, do którego można się dostać przez bramy miejskie. I tak jak w Jerozolimie ponad 2 tys. lat temu, tak my dziś przejdziemy najważniejszą drogą ludzkości, drogą męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Droga Jezusa na krzyż to ponad 500 m. Mniej więcej tyle samo my dziś pokonamy i będziemy świadkami tych okrutnych, ale i jednocześnie zbawiających chwil w naszym życiu”.

Foto: Sylwester Celejowski