Wyjątkowe jubileusze u cystersów

Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego odprawiona została w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie z okazji jubileuszu 880-lecia fundacji klasztoru.

Jak powiedział w homilii ordynariusz diecezji kieleckiej, w wielowiekową historię opactwa, dawnej Brzeźnicy, wpisuje się skromny, ale niezwykle ważny jubileusz 75-lecia powrotu zakonników do miasta. Nastąpiło to 90 lat po śmierci ostatniego cystersa, ojca Wilhelma Ulawskiego w 1855 roku. Hierarcha przytoczył fragment listu biskupa Czesława Kaczmarka, wysłanego 75 lat temu do opata w Szczyrzycu, w którym wyraził zgodę na powrót cystersów do Jędrzejowa.

„Miło mi będzie przyczynić się do naprawienia krzywdy, przed przeszło 100 laty zakonowi waszemu wyrządzonej” - pisał biskup Czesław Kaczmarek.

- Jubileusz 880-lecia fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu cystersów do Jędrzejowa jest okazją, aby podziękować zakonnikom za dobro, które czynią nie tylko dla miasta, ale również dla województwa świętokrzyskiego - mówił Paweł Faryna, starosta powiatu jędrzejowskiego. - Dzisiaj dziękujemy cystersom za pracę i serce włożone w umacnianie wiary na ziemi jędrzejowskiej. Wyrażamy podziw i szacunek dla miejsca kultu i ojców cystersów, którzy je tworzyli - dodał starosta.

- Nie ma historii Jędrzejowa bez cystersów i nie ma historii cystersów w Polsce bez Jędrzejowa - mówił po zakończeniu jubileuszowej mszy burmistrz Marcin Piszczek. - Ja mogę tylko się cieszyć, że przez 75 lat, kiedy znów obecni są tutaj zakonnicy, wiele dobrego działo się w opactwie i mieście. Wielkie Bóg zapłać dla cystersów i tego świętego zakonu, który w Jędrzejowie ma swoje zaranie i początek - podkreślił burmistrz.

Jubileuszowi towarzyszy wystawa „Powrót do macierzy”. Wieczorem odbył się także koncert XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, podczas którego wystąpił kwartet smyczkowy Orkiestry im. Georga Philippa Telemana z solistą Piotrem Sadowskim oraz grającym na organach Robertem Grudniem.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć