Wyjątkowy Koncert kolęd i Jasełka u św. Maksymiliana

W niedzielę, 18 stycznia 2015 r. w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach odbył się Koncert kolęd z lat 1939-1945. Koncert przygotowała grupa estradowa klubu „Miniatura" KSM oraz instruktorzy harcerskiego kręgu seniorów „Łysica - Jodła".

Koncert był poświęcony wyjątkowym kolędom powstałym w okresie wojny światowej - kiedy nasz kraj znalazł się pod okupacją. Teksty kolęd powstających w lasach, obozach koncentracyjnych, w więzieniach są pełne smutku, tęsknoty i rozpaczy. Melodie do kolęd zapożyczano z kolęd religijnych, część z nich pozostawała w wersji wierszowej. Partyzanckie kolędy powstawały również w naszym Regionie Świętokrzyskim.

Wykonawcy zaśpiewałi bądź wyrecytowali między innymi:
- kolędę - wiersz „Warszawska Kolęda" z 1939 r., napisaną przez Stanisława Balinskiego,
- kolędę „Noc czarna",
- kolędę „Pana Jezusowa szara kołysanka" z 1943 r.,
- kolędę „Żołnierską  kolędę",
- kolędę - wiersz „Wigilia".

Zobacz: Galeria zdjęć

Także 18 stycznia 2015 r. w kościele św. Maksymiliana Kolbego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28 przedstawiły Jasełka.

Zobacz: Galeria zdjęć