Za nami 28. Konkurs Biblijny Diecezji Kieleckiej

Nikodem Malczewski i Patryk Rutkowski zwyciężyli w 28. Konkursie Biblijnym Diecezji Kieleckiej 2024.

W tym roku tematem przewodnim jest Ewangelii wg św. Mateusza wraz z wprowadzeniem i przypisami. W konkursie mogli wziąć wszyscy uczniowie ze szkół podstawowych naszej diecezji. Do etapu szkolnego zgłosiło się ponad 700 uczestników. Do finału dotarło 115.

– Uczestnicy reprezentują bardzo wysoki poziom. Widać ich ogromne zaangażowanie i znajomość Ewangelii. Kiedy układano pytania to zauważono, że są one bardzo trudne jak na wiek uczniów. Ci jednak doskonale sobie z nimi poradzili. Bardzo cieszy, że młodzi ludzie sięgają po Pismo Święte – mówił Hubert Równicki, diecezjalny wizytator religii w diecezji kieleckiej.

Jednym z uczniów, którzy wzięli udział w etapie diecezjalnym był Jan ze szkoły w Miąsowej.

– Było dość ciężko, ale jakoś się udało. W pierwszych zadaniach odpowiadaliśmy na pytania zamknięte. Kolejne wymagały bardziej opisowej odpowiedzi. Z niecierpliwością czekam na wyniki – tłumaczył.

Z kolei Antoni, który przyjechał aż z dekanatu miechowskiego, mówił, że podstawową przygotowania do konkursu jest regularne czytanie Pisma Świętego.

– To pozwala pogłębić naszą wiarę, ale również stawać się coraz lepszym człowiekiem – zauważył.

Jak podkreśla Aleksandra Malczewska, katechetka ze szkoły w Żębocinie, przygotowania trwały już od ogłoszenia konkursu.

– W zasadzie cały rok szkolny spędziliśmy z Ewangelią św. Mateusza. Wymagało to poświęcenia znacznej ilości czasu, ale przygotowaliśmy się z uczniem bardzo dobrze. Ten konkurs jest okazją do zachęcenia odkrywania Pisma Świętego. To może być przygoda na całe życie – przyznała.

– Trzeba się cieszyć, że wciąż są młodzi zainteresowani Pismem Świętym. Jest ono bowiem darem dla wszystkich. Jako chrześcijanie powinniśmy odkrywać, że czytanie Biblii nie jest zarezerwowane jedynie dla wybranych, ale sam Jezus przychodzi w nim do wszystkich, bez żadnych ograniczeń – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

ZWYCIĘZCY:

Klasy IV-VI:

Miejsce I – Nikodem Malczewski

Miejsce II – Tomasz Stelmach

Miejsce III – Dominik Karyś

Klasy VII-VIII:

Miejsce I – Patryk Rutkowski

Miejsce II – Hanna Wójcik

Miejsce III – Kacper Makuła

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć