Za nami jesienne "rejonówki"

Zakończyły się Konferencje Rejonowe dla księży diecezji kieleckiej, które miały miejsce w dniach 22-24 listopada 2021 r. w gmachu WSD w Kielcach oraz w Miechowie. Wśród wielu ważkich tematów spotkania, znalazły się treści związane z otwartym przez papieża Franciszka Synodzie Rzymskim.

Spotkania rozpoczynały się o godz. 9.45, Modlitwą przedpołudniową z Liturgii Godzin. Obrady zainaugurował Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który podziękował księżom za przybycie oraz przypomniał o obowiązku formacji stałej kapłanów diecezji kieleckiej.

Pierwszy, ubogacony multimedialnie referat wygłosił ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, koordynator Zespołu Synodalnego Diecezji Kieleckiej i proboszcz parafii św. Izydora w Kielcach-Posłowicach. Ks. Czerkawski omówił poszczególne etapy synodu o synodalności 2021-2023.

Po nim nastąpiło gościnne wystąpienie ks. prałata Henryka Zielińskiego, prezbitera Archidiecezji Warszawskiej, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Idziemy”, zatytułowane „Kapłaństwo w czasach zamętu”. Dzięki uprzejmości ks. Zielińskiego, księża mogli zabrać dla siebie nieodpłatnie, ostatni numer czasopisma oraz kalendarz ścienny.

Po przerwie ks. dr Sebastian Wieczorek, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz Diecezjalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, przypomniał m.in. zasady przestrzegania Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) w parafiach, a które jest unijnym aktem prawnym i które dotyczy przetwarzania, wykorzystywania oraz przechowywania danych osobowych również w instytucjach kościelnych.

W dalszej części konferencji, praktyczne wskazania do pracy duszpasterskiej przedstawił ks. dr Mirosław Cisowski, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa. Po nim głos zabrali: ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego oraz ks. dr Stanisław Sadowski, odpowiedzialny za nowoutworzone Diecezjalne Duszpasterstwo Turystów.

Po podaniu innych komunikatów duszpasterskich, a także podsumowaniu, modlitwie oraz błogosławieństwie udzielonym przez Biskupa Kieleckiego, konferencję zakończono.

Ks. Krzysztof Tkaczyk

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej