Za nami konkurs organowy - młodzi muzycy zachwycili swą grą

W Bazylice Katedralnej w Kielcach odbył się I Ogólnopolski Konkurs Organowy uczniów Diecezjalnych Studiów Organistowskich. Wśród zwycięzców znalazł się nastolatek z Kielc.

Jak podkreśla Mariusz Bednarz, pierwszy organista kieleckiej katedry rywalizacja była niezwykle wyrównana i na bardzo wysokim poziomie.

– Młodzież pokazała się z bardzo dobrej strony. Zaprezentowali wysokiej jakości wykonania, czym ujęli jurorów. Byliśmy zaskoczeni poziomem, bo nastolatkowie grali jak profesjonaliści. To bardzo cieszy, bo niestety nauka gry na instrumentach nie jest wśród młodzieży popularna. Widać jednak, że jest grupa osób, którym to się podoba i czerpią z tego radość – zaznacza.

W konkursie pierwsze miejsce zajęli 15-letni Alan Nowak z Kielc i Kamila Wojtala z Gliwic.

– Przygotowywałem się od listopada. Starałem się zagrać jak najlepiej. Czułem, że to się udało tuż po występie. Spodziewałem się więc dobrego wyniku. Pierwsze miejsce miło mnie jednak zaskoczyło. To ogromna radość, ale również motywacja do dalszej pracy – wyjaśnia Alan Nowak, którego w maju czeka już kolejny ogólnopolski konkurs w Sanoku.

– Głównym moim celem jest jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w naszym kraju, który odbędzie się w 2025 roku we Wrocławiu – dodaje Alan.

Pozostałe miejsca na podium również zajęli muzycy z Kielc. Wśród nich był Marcin Sołtys.

– Mam świadomość, ile pracy i czasu włożyłem w przygotowanie do tego konkursu oraz pod okiem jakiego pedagoga się kształcę, więc wiedziałem, że wykonywane przeze mnie utwory są na wysokim poziomie. Wszystko zależało od tego jak wypadną w oczach jury i oczywiście od tego czy nie pokona mnie stres i zagram tak samo dobrze jak grałem na próbach. Nie spodziewałem się tak wysokiego wyniku – tłumaczył Marcin Sołtys.

tekst za: emkielce.pl