W sobotę, 27 lipca 2024 r. miała miejsce X Diecezjalna Pielgrzymka do św. Kingi. Do nadnidziańskiego Sanktuarium przybył Biskup Kielecki Jan Piotrowski oraz liczni kapłani wraz z grupami pielgrzymów.
Biskupowi Kieleckiemu towarzyszyli m.in. księża z dekanatu nowokorczyńskiego pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Małczęcia. Przybyli także księża z ościennych parafii: ks. prof. Ryszard Banach z Tarnowa, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Szczaworyskiej – ks. Stanisław Kondrak i ks. Grzegorz Kowalik – pierwszy kustosz sanktuarium, a obecnie proboszcz parafii w Chlewicach. Gospodarzem uroczystości był ks. kanonik Paweł Majewski – proboszcz parafii w Nowym Korczynie, a zarazem obecny kustosz Sanktuarium.
Władzę samorządową reprezentowali: przewodniczący Rady Miasta Nowego Korczyna – Paweł Kulik, wiceburmistrz – Piotr Strach, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury – Mariola Lotko, radna powiatu buskiego – Teresa Krupska, radni i sołtysi.
Przed rozpoczęciem głównych uroczystości, jak co roku, pielgrzymi mieli okazję zapoznać się z historią Sanktuarium oraz kościoła św. Stanisława, który zwiedzili z przewodniczką z Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie – Ligią Płonką.
Uroczystości przy źródełku rozpoczęły się Litanią do św. Kingi. W imieniu organizatorów wszystkich licznie zebranych czcicieli św. Kingi, przy źródełku „Kunegunda” przywitał Paweł Kulik – przewodniczący Rady Miasta. Nawiązał do tego, że jest to już dziesiąta pielgrzymka, kontynuowana corocznie od lipca 2015 r. Podkreślił, że 16 grudnia 2015 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski swoim dekretem ustanowił na Korczyńskiej Ziemi Diecezjalne Sanktuarium ku czci św. Kingi. W międzyczasie dołożył wszelkich starań we współpracy z władzami samorządowymi gminy Nowego Korczyna, aby uczynić św. Kingę Patronką Miasta, co zostało ogłoszone przez Stolicę Apostolską 14 czerwca 2021 r.
Dla przypomnienia dodał, że św. Kinga wspólnie ze swoim małżonkiem księciem krakowsko-sandomierskim – Bolesławem Wstydliwym lokowali w 1258 r. Nowe Miasto Korczyn. Rok wcześniej byli fundatorami kościoła św. Stanisława, który obecnie jest miejscem kultu św. Kingi. Chociaż Nowy Korczyn utracił prawa miejskie w 1869 r. to odzyskał je 1 stycznia 2019 r.
Przy źródełku rys historyczny przybliżyli, jak zazwyczaj, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie. Przypomnieli, że kult św. Kingi w Nowym Korczynie, trwający do dnia dzisiejszego, sięga XIII w. kiedy to w Korczynie (obecnie stary Korczyn) w roku 1226 urodził się książę Bolesław Wstydliwy. Jego matką była księżniczka ruska – Grzymisława, a ojcem Leszek Biały. Książę Bolesław pojął za żonę królewnę węgierską – Kingę, urodzoną w 1234 r., córkę króla Węgier Beli IV z dynastii Arpadów i Marii – córki cesarza greckiego – Teodora Laskarisa.
Kinga do Nowego Korczyna przybyła w wieku 5 lat, przebywała na zamku obronnym, w widłach rzek Nidy i Wisły. Modliła się żarliwie w kościółku św. Mikołaja. Opiekowała się chorymi, trędowatymi, i niosła pomoc ubogiemu ludowi. Według tradycji źródełko wytrysło na wprost miejsca, gdzie fale rzeki Nidy, wyrzuciły na brzeg zwłoki utopionego królewicza Andrzeja, brata św. Kingi.
Obecnie w tym miejscu stoi figura św. Kingi z 1820 r. z napisem na froncie: „Którzy tu na tym miejscu cudu doznają, niechaj tyż S. Patronce ukłon oddają”. Źródełko w Nowym Korczynie było centralnym miejscem kultu św. Kingi. Przybywali tu z odległych miejsc, chorzy na oczy, febrę, modlili się i obmywali chore części ciała. Biskup Jan Piotrowski poświęcił wodę w cudownym źródełku i wszyscy zebrani wyruszyli z procesją do sanktuarium św. Kingi.
Na czele pochodu, w bryczce ciągniętej przez parę koni, jechała „para książęca”, za nimi podążał orszak królewski, dworzanie, rycerze, mieszczanie. W ten sposób, w strojach z epoki średniowiecznej, prezentowała się młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowym Korczynie, pod opieką nauczycieli: Marii Błach, Barbary Bonar i Moniki Kaszuby. W rolach pary książęcej wystąpili Izabela Juszczyk i Bartosz Chabinka.
Modlitwy i śpiew na cześć patronki prowadziły panie ze Stowarzyszenia KGW Korczynianie nad Nidą, a różaniec odmawiały panie z Róży Różańcowej.
Zgodnie z przyjętą tradycją uczestnicy pielgrzymki nieśli w prezencie dla swojej Korczyńskiej Pani – białe róże, jako symbol niewinności, pracowitości i gospodarności św. Kingi, która sama uprawiała kwiaty w ogrodzie i dekorowała nimi kościoły.
Na trasie przemarszu przygrywała Orkiestra dęta im. Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna, w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej i pod eskortą Policji. Ulice przyozdobione były chorągwiami, wstęgami i żywymi kwiatami.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego nawiązał do dwudziestej piątej rocznicy kanonizacji św. Kingi 16 czerwca 1999 r. przez Papieża Polaka – Jana Pawła II, również już świętego, w Starym Sączu. Przytoczył słowa Ojca Świętego, które brzmiały: „Nie lękajcie się być świętymi”, „Święci nie przemijają”. – Tak jak nie przemija świętość księżnej Kingi. Jej świętość przetrwała pokolenia, o czym świadczy jej kult, nie tylko w Nowym Korczynie, ale i w Starym Sączu i w innych miejscowościach, z którymi była związana – mówił bp Piotrowski.
- „Święta Kinga jest nieustannym wzorem dla młodego pokolenia, chociaż tak trudno czasem ją naśladować w obecnym świecie, gdzie czai się wiele zła i łatwych pokus. Zwłaszcza jej czystość budzi wiele kontrowersji wśród młodzieży” – dodał biskup.
Biskup Kielecki nawiązał także do hasła tegorocznej pielgrzymki „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Podkreślił, że najważniejsza w Kościele jest obecność wiernych i ich modlitwa. – Samo odnawianie zabytkowych murów nie jest tak istotne, jak uczestniczenie w społeczności kościelnej i przestrzeganie praw wiary i czynienie dobra dla drugiego człowieka – mówił bp Piotrowski.
W oprawę liturgiczną Eucharystii zaangażowali się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, członkowie Stowarzyszenia KGW „Korczynianie nad Nidą”, członkinie Róży Różańcowej, strażacy, młodzież szkolna i wierni z parafii. Pięknym śpiewem zachwycił przybyłych chór kościelny, pod kierunkiem Angeliki Sobieraj. Psalm jak zwykle wspaniale odśpiewała Halina Wilk. W czasie Mszy św. zaprezentowała się także niezastąpiona Orkiestra dęta im. Jana III Sobieskiego. Wierni mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi, a także licznie przystąpili do Komunii Świętej.
Na zakończenie uroczystości podziękowanie dla Księdza Biskupa złożyła przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej – Ligia Płonka, która w nawiązaniu do hasła X Diecezjalnej Pielgrzymki podkreśliła, że realnym i żywym kultem św. Kingi w Nowym Korczynie, są comiesięczne czuwania ku czci Patronki. Modlitwy wiernych i pielgrzymów odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca, od września, aż do czerwca każdego roku. Jednocześnie życzyła Księdzu Biskupowi błogosławieństwa Bożego w pełnieniu posługi duszpasterskiej i krzewieniu wiary chrześcijańskiej na misjach w różnych zakątkach świata.
Na zakończenie uroczystości wszyscy ucałowali relikwie św. Kingi oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ligia Płonka
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
IV tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
† Izydor Jeziorski 2003
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl