Zakończyły się Konferencje rejonowe dla księży

Zakończyły się Konferencje rejonowe dla księży diecezji kieleckiej, które miały miejsce w dniach 13-15 listopada 2023 r. w gmachu WSD w Kielcach oraz Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Wiodącym tematem stało się zagadnienie formacji świeckich oraz współpraca z nimi.

Zjazdy rozpoczynały się o godz. 9.30, modlitwą przedpołudniową z Liturgii Godzin. Obrady zainaugurował Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który podziękował księżom za przybycie i zaprosił do wspólnego pochylenia się nad tematami tegorocznych konferencji.

Pierwszy referat wygłosił ks. prałat Dariusz Gącik – Wikariusz Sądowy, zatytułowany „Współpraca proboszcza z wiernymi świeckimi”. Ks. Gącik przedstawił w nim między innymi proces ustanowienia Parafialnej Rady Duszpasterskiej jak również jej zadania, proces konsultacyjny, warunki pełnienia funkcji PRD, jak również wskazania praktyczne.

Po tym referacie nastąpiło wystąpienie ks. prof. dr hab. Andrzeja Żądło, który przedstawił temat: „Posługa i funkcje liturgiczne w służbie Kościoła” w wymiarze historycznym i teologicznym. Natomiast s. dr Saumela Klimas – dyrektor Szkoły Katechistów Diecezji Kieleckiej podjęła temat: „Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej, formacja i posługa katechisty w parafii”. Pierwsza Edycja Szkoły Katechistów Diecezji Kieleckiej rozpoczęła swoją działalność 1 września 2023 r. i przygotowuje do zadań ewangelizacyjnych 30 osób z 18 parafii naszej diecezji.

Po przerwie ks. kan. Łukasz Zygmunt – Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa dokonał prezentacji Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2023/2024 „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Ponadto ks. Zygmunt podzielił się wrażeniami z ogólnopolskiego spotkania dyrektorów diecezjalnych.

W pierwszy dzień konferencji odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Kapłanów Diecezji Kieleckiej w czasie którego dokonano wyboru: Prezesa, Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Kapłanów.

W dalszej części spotkania ks. dr Mirosław Cisowski przedstawił sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Kapłanów, której jest Prezesem, natomiast Kurator Domu Księży Emerytów ks. Jacek Karliński, podsumował działalność tegoż domu z ostatniego roku. Ks. Marcin Rokita – ekonom diecezjalny przypomniał o wielowymiarowej trosce o wszystkie kościoły i obiekty parafialne w naszej diecezji.

Swoje słowo wypowiedział także ks. Marcin Jastrząb, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz ks. dr Paweł Ścisłowicz – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Po podaniu pozostałych komunikatów duszpasterskich, a także krótkim podsumowaniu, modlitwie oraz błogosławieństwie udzielonym przez Księdza Biskupa, konferencję zakończono.

Foto i tekst: ks. Krzysztof Tkaczyk

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej