„Zawsze otwarte drzwi” - Misjonarze odwiedzają Kielce

Czas letni to okres, w którym każdy z nas marzy o odpoczynku, urlopie, czy też innych formach relaksu duchowego, czy fizycznego. W wielu wspólnotach parafialnych, w ostatnim czasie mogliśmy zobaczyć misjonarki i misjonarzy, którzy w bardzo ciekawy sposób dzielą się z nami swoją posługą misyjną.

Utrudzeni, lecz zawsze radośni i pełni uśmiechu na twarzy, przybywają do swoich rodzinnych domów, parafii i diecezji. Swój urlop w Polsce bardzo często wykorzystują na podreperowanie zdrowia, wizyty u lekarzy specjalistów, gdyż tam, gdzie posługują nie maja takich możliwości. Spotykają się z najbliższymi oraz tymi, którzy codziennie pamiętają o nich w modlitwie i wspierają ich materialnie. Te spotkania stają się największym darem dla obu stron.

Przybywając z dalekich części świata chcą, jak apostołowie dzielić się z nami owocami swojej posługi. Dając świadectwo przybliżają jak wielkich dzieł dokonuje Bóg przez ich pokorne serce i dłonie, które mają zawsze otwarte dla innych.

Tradycją jest, że każda misjonarka i misjonarz z radością przybywają także do Kielc, do domu Biskupa Jana Piotrowskiego. Dom ten otwarty jest dla wszystkich. Przez cały rok, wielu posłanych przez Kościół, odnajduje tam siłę i zawsze otwarte serce, czekające na strudzonych pracowników „Winnicy Pańskiej”. Długie rozmowy i wymiana doświadczeń, pozwala na jeszcze lepsze poznanie siebie, a także zwiększa możliwości różnych form duszpasterskich.

Podobne spotkanie misjonarek i misjonarzy miało miejsce 16 sierpnia br. Biskup Jan Piotrowsk, wieloletni misjonarz, spotkał się m.in. z: s. Barbarą Firszt - Namibia, s. Anną Skołuba FMM - Filipiny, s. Magdaleną (Józefitką) – Kongo Brazzaville, s. Małgorzatą Wierzchowską – Czad, panią Ewą Gawin – Kamerun, ks. Antonim Lichoniem FD – Peru, ks. Januszem Burzawą SCJ – Filipiny, ks. Bogdanem Piotrowskim FD – Kogo Brazzaville. Ponadto w ostatnim czasie Biskupa Kieleckiego odwiedzili: s. Judyta Bożek – Zambia, ks. Tomasz Fajt FD – Boliwia, ks. Dariusz Sala SAC – Burkina Faso, ks. Edward Sito SVD – Angola, Bp Stanisław Chindekasse SVD – diec. Dundo Angola, ks. Antoni Sokołowski FD – Wybrzeże Kości Słoniowej, ks. Piotr Pochopień FD – Brazylia, ks. Wojciech Skorupa FD – Kazachstan i wiele innych osób, które w Kielcach zawsze mogą odnaleźć życzliwość i pomoc.

Siostra Anna Skołuba FMM, pochodząca z diecezji kieleckiej, posługująca na co dzień na Filipinach, tak wspomina spotkanie: „Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w spotkaniu z Księdzem Biskupem Janem oraz braćmi i siostrami misjonarzami. Dla mnie była to pierwsza możliwość spotkania misjonarzy z mojej diecezji, bo zwykle nie mogę uczestniczyć w Wielkanocnych spotkaniach. Takie spotkanie daje głębokie poczucie, że w mojej misji nie jestem sama, ale wspiera mnie błogosławieństwo Biskupa, ofiara i modlitwa moich sióstr i braci z diecezji i mojej parafii. Bóg zapłać za wspaniałą, rodzinną i ciepłą atmosferę, życzliwość i zawsze otwarte drzwi”.

Życzymy wszystkim misjonarkom i misjonarzom Bożego błogosławieństwa, wielu sił i zdrowia. Zapewniamy o codziennej modlitwie i wsparciu. Dziękujemy za trud i poświęcenie, jakie każdego dnia wkładają w głoszenie Dobrej Nowiny. Niech zawsze czują, że w diecezji kieleckiej, zawsze jest żywa pamięć ludzi, którzy, mimo iż są daleko od miejsca ich posługi, zawsze jednak blisko są przez dar modlitwy i wdzięcznej pamięci.

Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR PAPIESKICH DZIEŁ MISYJNYCH DIECEZJI KIELECKIEJ